Szlifowanie

szlifSzlifowanie jest to jeden ze sposobów obróbki skrawaniem polegający na obróbce ściernej. W procesie ścierania bierze udział ściernica lub taśma ścierna oraz materiał ścierany. Szlifowanie polega na otrzymaniu gładkich powierzchni wskutek zatarcia nierównych powierzchni. Szlifowanie stosuje się w przypadku obrabiania przedmiotów stalowych oraz drewna i wielu innych materiałów.

Szlifowanie jest zabiegiem mającym na celu zmniejszenie chropowatości powierzchni elementów wytworzonych w skutek wytarcia. Podczas przeprowadzania szlifowania, narzędzie ścierające wykonuje szybkie ruchy obrotowe prowadzące do zmniejszania powierzchni chropowatej.

Rodzaje szlifowania

Szlifowanie możemy podzielić na pięć zasadniczych grup ze względu na zastosowanie, do których zaliczamy:

– ze względu na kształt obrabianego przedmiotu: obrotowe i nie obrotowe

– ze względu na mocowanie materiału: kłowe i bezkłowe

– ze względu na posuw względem powierzchni obrabianej: posuw wzdłużny i poprzeczny

– ze względu na położenie ściernicy do przedmiotu: przelotowe i nieprzelotowe

– ze względu na rodzaj powierzchni roboczej: walcowe i walcowo – czołowe.

Szlifierka i jej zastosowanie

Szlifierka jest obrabiarką wykańczającą twarde powierzchnie przedmiotów, które były uprzednio obrobione innymi metodami. Zazwyczaj szlifierkę stosuje się w obróbce końcowej produktów. Jest to urządzenie należące do grupy narzędzi wieloostrzowych. Charakteryzują się dużą szybkością skrawania, dlatego muszą być wyposażone w odpowiednie osłony chroniące ręce obsługującego. Podczas pracy szlifierka wytwarza duże ilości ciepła dlatego ważne jest jej chłodzenie. Dzięki szlifierkom może być wykonywanych wiele prac z uwagi na występowanie ich w wielu typach konstrukcji.

Podział szlifierek

Do szlifowania używa się wielu rodzajów szlifierek, co uzależnione jest od ich przeznaczenia. Do szlifowania niektórych elementów będzie potrzebna nam następująca szlifierka:

szlifierka przemysłowa ogólna, służy do wykonywania różnorodnych prac,

szlifierka do otworów

szlifierka do płaszczyzn,

szlifierka do wałków,

szlifierka specjalizowana, przeznaczona do konkretnych prac.

Szlifowanie w przemyśle

W przemyśle szlifowane odgrywa bardzo ważną rolę. Korzysta się z niego dosyć często na liniach produkcyjnych oraz w pracach wykończeniowych. Duża ilość urządzeń do szlifowania umożliwia stosowanie tej usługi w wielu gałęziach przemysłu oraz hobbistycznie.

Dodaj komentarz

Powrót na górę