Jakie są koszty modernizacji oświetlenia?

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wystroju każdego wnętrza. To od niego zależy w dużej mierze jego klimat – domowy, przytulny, lub wręcz przeciwnie biurowy charakter. Rodzaj światła jest bardzo ważny w naszym codziennym funkcjonowaniu, to ono w znacznej części odpowiada za nasz komfort, a także umożliwia nam pracę.

Cena ma znaczenie

Oświetlenie jest jedną z głównych pozycji na naszym rachunku za prąd. Z tego wynika najczęściej różnica w wysokości opłat za energię elektryczną, porównując lato do zimy. Latem długo jest widno. Dlatego z doświetlania pomieszczeń sztucznym światłem korzystamy znacznie rzadziej niż podczas krótkich, ciemnych, jesiennych i zimowych dni. Jednak koszty długiego użytkowania dodatkowego doświetlenia pomieszczeń można zmniejszyć. Jest to możliwe dzięki zmianie, jaką jest modernizacja oświetlenia.

Rodzaje światła

To, w którym pomieszczeniu, jaki typ oświetlenia zastosujemy, powinno być ściśle dostosowane do jego przeznaczenia. W pomieszczeniu wypoczynkowym oświetlenie może być delikatne. Jednak w kuchni, czy pomieszczeniu biurowym natężenie światła i ilość punktów oświetlenia powinna być znacznie większa. Dokonując modernizacji oświetlenia mamy do wyboru wiele źródeł, są to m.in.:

  • żyrandole
  • lampy
  • kinkiety
  • oświetlanie punktowe (oprawy)

To, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy, jest uzależnione od naszych upodobań, a także tego, w jaki sposób będziemy wykorzystywać dane pomieszczenie. Zdecydowanie najbardziej popularnym źródłem światła jest oświetlenie sufitowe.

Natężenie światła

To, gdzie i jakie źródło światła zainstalujemy, powinniśmy przemyśleć, już na etapie planowania remontu. Późniejsze dokonania zmian w tym zakresie może być bardzo kosztowne i trudne w realizacji. W salonie najczęściej montuje się jedno większe źródło światła, jeżeli to pomieszczenie ma dużą powierzchnię, konieczne bywa zastosowania dodatkowych punktów światła. Sypialnia może być najmniej doświetlonym pomieszczeniem w mieszkaniu. Jeżeli chodzi o łazienkę, światło także nie musi być intensywne, warto jednak wtedy zastosować dodatkowy punkt światła w okolicach lustra.

Barwy światła

Modernizacja oświetlenia LED pozwala nam, na wybór barwy światła. Mamy także możliwość indywidualnego dostosowania temperatury barwowej, tak by idealnie dopasować wszystkie parametry do naszych potrzeb i upodobań. Jeżeli chodzi o barwę oświetlenia wybór, jaki mamy, jest naprawdę ogromny. Jeżeli chodzi o temperaturę barwową LED, możemy ją sprawdzić na opakowaniu pod pozycją „ilość Kelwinów”. Im ilość Kelwinów jest większa na tym bardziej chłodne i białe jest światło. Mniejsza liczba Kelwinów, zbliżająca się do zera, świadczy o tym, że światło przybiera cieplejsze tony bazujące na żółtych odcieniach.

Modernizacja oświetlenia cena

Często zadawanym pytaniem jest: ile kosztuje modernizacja oświetlenia?

Do ceny modernizacji oświetlenia powinniśmy podejść jak do inwestycji. Koszty, jakie poniesiemy na wykonanie całego przedsięwzięcia, sukcesywnie będą nam się zwracać, jako niższe, comiesięczne opłaty za energię elektryczną. Jeżeli pracujemy w domu i dużo korzystamy z oświetlenia, różnica w wysokości rachunku przy zmianie oświetlenia na LED może być znacząco odczuwalna w wysokości miesięcznych kosztów, co sprawi, że w długofalowej perspektywie na pewno na tym zyskamy, ponieważ oprócz kosztów poboru prądu, mniejsze są także koszty produktów. Oświetlenie LED jest długotrwałe – najczęściej w momencie zakupu otrzymujemy aż 5 lat gwarancji na LED-owe źródła światła.

Oszczędnie znaczy ekologicznie

Kiedy dokonujemy modernizacji oświetlenia LED, warto rozważyć znaczące zmiany. Jeżeli mamy w domu korytarz, czy schody, z których korzystamy z dużą częstotliwością, włączając przy tym nieustająco z oświetlenie, warto rozważyć ciekawe, nowoczesne rozwiązania.  Jednym z takich jest np. oświetlenie podłogowe, które nie jest mocnym źródłem światła, jednak w wielu przypadkach okazuje się idealnym rozwiązaniem.

Światła w naszym domu podzielić możemy na trzy główne rodzaje: miejscowe, ogólne, a także dekoracyjne. Dobrze dobrane oświetlenie pomoże nam podkreślić wszystkie walory pomieszczenia, może także wprowadzić odpowiedni nastrój. Do tego modernizacja oświetlenia pozwoli nam zaoszczędzić, dlatego nie ma się co zastanawiać, trzeba wprowadzić oświetlenie w naszym domu w XXI wiek.

Oprócz mieszkań i domów, oświetlenie LED sprawdza się także w halach produkcyjnych. Na ten temat przeczytasz więcej na stronie Elsiersza.

Dodaj komentarz

Powrót na górę