Pianobeton – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Pianobeton – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Świat nieprzerwanie się rozwija i widać to w praktycznie każdym możliwym zakresie. Innowacje docierają również do branży budowlanej. Chodzi o wykorzystanie nowoczesnych materiałów, spośród których wyjątkowo wartym uwagi jest pianobeton! Co to jest, jakie ma zastosowanie i dlaczego akurat z tego tworzywa warto korzystać podczas różnych budów?

Pianobeton – co to jest?

Pianobeton to rodzaj betonu komórkowego, czyli tworzywa różniącego się od zwyczajnego betonu tym, że sporą jego część zajmuje powietrze, a więc wyróżnia się mniejszą gęstością. Dzieje się to za sprawą wprowadzenia w procesie produkcji specjalnej piany do mieszanki, dzięki czemu substancja powiększa swoja objętość. Zależnie od ilości oraz rodzaju środka pianotwórczego uzyskuje się różne gęstości, co przekłada się na to, jaką wytrzymałość i jakie właściwości termoizolacyjne będzie posiadać ostateczny produkt (im większa gęstość, tym gorsza termoizolacja, lecz lepsza wytrzymałość).

Pianobeton – zastosowanie

Zastosowanie pianobetonu jest naprawdę szerokie. W budownictwie dotyczącym domów prywatnych korzysta się z niego głównie w przypadku tworzenia posadzek, ponieważ jest świetną alternatywą dla popularnego dalej styropianu. Użycie omawianego materiału jest prostsze i tańsze, bo wylanie go nie wymaga natłoku pracy, a więc znikają spore koszty robocizny (styropian należy dokładnie układać, co zajmuje sporo czasu). Do tego dochodzi fakt, iż w niektórych przypadkach istnieje możliwość wytworzenia pianobetonu na miejscu budowy, przez co ograniczone zostaną także koszty transportu. Taka posadzka wyróżnia się również świetnymi właściwościami akustycznymi. Kiedy bowiem podłoga ze styropianu roznosi drgania i  powoduje dudnienie, tak wspominany beton komórkowy wygłuszy ją! Z tego powodu szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku garażów.

Nierzadko zastosowanie pianobetonu dotyczy także dróg publicznych oraz prywatnych. Kiedyś (i nierzadko współcześnie) owe drogi budowało się tak, że na grunt rodzimy należało wysypywać piasek, żwir i inne drobne kruszywo, a następnie wyrównywać to wszystko z pomocą walców. To proces długotrwały i w gruncie rzeczy mało praktyczny, ponieważ taka jezdnia jest podatna na odkształcenia i osuwanie. Tymczasem pianobeton wystarczy wylać na zaizolowany specjalną folią grunt. Stworzy on monolityczne, trwałe podłoże pod asfalt, a więc praktycznie nie ma możliwości, by taka droga osunęła się lub aby powstały w niej charakterystyczne koleiny (o ile użyto także dobrego asfaltu).

Pianobeton jest także doskonałą propozycją dla osób chcących stworzyć dach. Posiada bowiem niską wagę, dlatego jego użycie nie będzie prowadziło do powstania zbyt dużego naporu na szkielet domu. W postaci o małej gęstości posiada też świetne właściwości termoizolacyjne, przez co oszczędzi się na ogrzewaniu w okresie grzewczym! Materiał ten dobrze się sprawdza także przy budowaniu balkonów, tworzenia fundamentów.

Pianobeton może więc być używany podczas wielu różnych prac budowlanych, wyróżniają go dobre parametry i jest prosty do wytworzenia oraz wylania. Ma właściwości samopoziomujące i tworzy monolityczne podłoże. Z tego powodu warto się nim zainteresować! Cena pianobetonu to około 400 złotych za metr sześcienny, czyli nie dużo, jeżeli weźmie się pod uwagę brak konieczności wykorzystania wielu pracowników i inne aspekty. Oszczędza się też na czasie. Ciekawą ofertę w tym zakresie prezentuje pianobeton.pl, dlatego zapraszamy do zapoznania się z nią.

Dodaj komentarz

Powrót na górę