Drukarki 3d

drukarka_3DCały czas postęp cywilizacyjny daje nam do zrozumienia, że możemy być jeszcze lepsi w tym co robimy. Cały czas powstaje wiele nowych sprzętów i technologii, które zamieniają stare wysłużone produkty, czymś znacznie nowszym i nowocześniejszym. Również i w dziedzinie druku wiele się przez ostatnie lata zmieniło. Drukarka 3D to spełnienie marzeń wszystkich o wyprodukowaniu wszystkiego tego, co udało nam się stworzyć na komputerze. Dzięki zaawansowanej technologi, drukarka 3D będzie wstanie wykonać da nas zabawki, ubrania, a nawet protezy.

Czym jest drukarka 3D?

Jest to unowocześniona forma drukarki, tylko zamiast tradycyjnej kartki papieru jest wstanie przedstawić stworzony model w formie przestrzennej. Zamiast standardowego papieru w tradycyjnych drukarkach, stosuje się tu wiele materiałów, które pod wpływem odpowiedniego topienia formują nam różne elementy i kształty. W produkcji domowej używa się wielu komponentów sztucznych takich jak: PLA, ABS, PVA, nylon, Laybrick oraz Laywood. Wielkie firmy przemysłowe korzystające z drukarek mogą wykorzystywać żywice, gumy, metal, czekoladę oraz wiele innych surowców. Najnowsze badania dotyczą również połączenia drukarki 3D z otrzymywaniem druku 3D z grafenu.

Drukarka 3D i jej zastosowanie

Drukarka 3D może być stosowana do wytwarzania wielu produktów, a ograniczona jest tylko wyobraźnią i w zależności od drukarki temperaturą oraz budową.

Pierwszym produktem, który drukarka 3D może wytworzyć są elementy wytworzone z tworzywa sztucznego jak np. plastikowe lalki, wieszaki itp. Można również wytwarzać wiele produktów, które wymagają obróbki. Ciekawą funkcją jest wytwarzanie materiałów z czekolady lub metalu, co znacząco może zainteresować owe zakłady. Oprócz powyższych drukarka 3D może również tworzyć różnej maści prototypy, elementy innych przedmiotów oraz w ograniczonej formie różnego rodzaju tkanki organiczne.

Drukarka 3D w przemyśle

Obecnie coraz więcej firm z uwagi na taniejące drukarki 3D decyduje się w nie zainwestować, ponieważ znacząco potrafią pomóc niektórym przedsiębiorcom zdobyć trudno dostępne części do maszyn, dzięki zastosowaniu druku 3D. Dzięki bogatej liczbie komponentów świetnie będą sprawdzać się w różnych przemysłach jak zabawkowy, modelarski, a nawet cukierniczy, ponieważ dzięki zastosowania czekolady jako surowca pozwoli przygotować np. trudne w wyrobie ręcznym dekoracje z czekolady. Drukarka 3D dzięki swoim możliwością potrafi również formować niektóre metale, dzięki czemu możliwa stanie się również produkcja drobnych metalowych elementów, które znajda wiele zastosowań.

Drukarka 3D źródłem zagrożeń

Z uwagi na wszechobecny terroryzm, o którym mówią media spekuluje się, że drukarka 3D może służyć do budowy broni palnej. Oczywiście przy obecnym zaawansowaniu drukarek jest to możliwe, lecz jak na razie kopia broni zdolna do oddawania strzału jest niskiej jakości.

Dodaj komentarz

Powrót na górę