Grafit jest minerałem należącym do grupy pierwiastków rodzimych. Na co dzień możemy spotkać się z, nim w formie ołówków do pisania oraz w postaci suchego smaru. Z uwagi na jego pospolite występowanie, grafit stosowany jest w wielu produktach codziennego użytku.
Gdzie można spotkać grafit?
Grafit jest produktem końcowym przemian substancji organicznych o bogatej zawartości węgla. Dosyć często zdarza się, że występuje również pośród granitów oraz granulitów wraz z pirytem oraz kalcytem. W Polsce grafit możemy spotkać w rejonie Wałbrzycha i Bystrzycy Kłodzkiej, zaś na świecie największe złoża tego minerału znajdują się na Sri Lance. Grafit występuje w wielu miejscach na świecie, szczególnie w postaciach łupków krystalicznych.
Grafit, a budowa i właściwości
Grafit jest jedną z odmian alotropowych węgla występującą obok diamentu i fulerytu. Grafit jest bogatą strukturą składającą się z wielu warstw sześcioczłonowych układów cyklicznych. Z uwagi na swą budowę grafit tworzy wiązania o obszarach zlokalizowanych orbitali π, które wykazują jego wysokie przewodnictwo elektryczne. Z uwagi na jego wysokie przewodnictwo, jest lepszym przekaźnikiem niż wszystkie metale. Grafit składa się z wielu monokryształów, co powoduje bardzo wysoką odporność mechaniczną na ściskanie oraz w niewielkim stopniu na rozciąganie. Grafit jest więc minerałem o dużej twardości i łupliwości oraz ma wysoką tendencję do ścierania. Dzięki tym właściwością, grafit jest idealną substancją smarującą w maszynach z kołami zębatymi, które ścierając grafit, zyskują supersmarowanie. Drobne kryształy grafitu zawiera również sadza oraz struktury węgla kamiennego. Grafit posiada wiele właściwości fizycznych,do których zaliczamy:
– metaliczny połysk,
– przewodnictwo prądu,
– wysoka łupliwość,
– krystaliczna i ciemno szarawa budowa,
– miękka i tłusta w dotyku.
Gdzie stosuje się grafit?
Grafit w naszej cywilizacji z uwagi na swoje właściwości ma wiele zastosowań, dlatego też bierze udział w produkcji wielu produktów takich jak:
– wyrób suchego smaru,
– grafit ołówkowy,
– produkcja elektrod,
– wyrabianie cegły ogniotrwałej,
– czarne farby antykorozyjne,
– zbrojenie materiałów kompozytowych,
– naczynia ognioodporne.
W przemyśle najczęściej grafit jest stosowany w formie smarowników, które poprawiają pracę i żywotność wielu maszyn mechanicznych. Kto z nas może sobie wyobrazić lekcje matematyki, czy szkice bez pomocy ołówka? Grafit jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy..