Wtryskarki

wtryskarkaPrzez całe życie korzystamy z produktów wytworzonych przez wtryskarki, chociaż nawet o tym nie wiemy. Wiele zakładów wykorzystuje tworzywa sztuczne do produkcji wyrobów plastikowych. Dowolna modelacja i wysoka wytrzymałość produktów sprawia, że zapotrzebowanie na tego typu produkty stale rośnie. Każda z firm, by mogła dowolnie modelować tworzywa sztuczne potrzebuje do tego celu wtryskarki.

Czym są wtryskarki?

Są to urządzenia pozwalające formować tworzywa sztuczne za pomocą wtryskową. Podczas wtrysku, granulat trafia do cylindra, w którym zostaje podgrzany, aż do formy stopionej. Stopione tworzywa sztuczne zostają przetransportowane do formy za pomocą specjalnego ślimaka, w której zastyga w tak zwaną kształtkę stanowiącą produkt gotowy lub półprodukt. Wtryskarki różnią się od siebie wieloma parametrami. Główną cechą rozróżniającą poszczególne wtryskarki jest mierzona w tonach siła docisku formy. Oprócz siły docisku wtryskarki można rozróżnić też pod względem miary pojemności cylindra.

Jaka jest budowa wtryskarki?

Każda z wtryskarek, mimo różnic kształtowych zazwyczaj zbudowana jest z tych samych elementów, wśród, których możemy wymienić:

-zbiornik na tworzywa sztuczne, w, nim umieszcza się granulat , który następnie wędruje do cylindra,

– cylinder, w, nim tworzywa sztuczne poddawane są upłynnieniu,

– Ślimak, jest odpowiedzialny za początkowe uplastycznienie granulatu oraz jego transport do strefy sprężania, w której tworzywa sztuczne poddane są upłynnieniu na rzadki płyn, następnie gotowe tworzywo trafia do wtrysku, a z niego do formy,

– układ napędowy ślimaka, jest to główna siła napędowa ślimaka zasilana energią elektryczną,

– elementy grzejne, odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej temperatury w cylindrze,

– układ rozłączający, służy do odłączania ślimaka na czas wtrysku do formy,

– układ wyrzutnikowy, jest odpowiedzialny za oddzielenie wyrobu gotowego od formy,

– siłowniki hydrauliczne, zamykają i otwierają formę,

– układ zamknięcia formy, odpowiada za utrzymywanie zamkniętej formy podczas wzrostu ciśnienia,

-układ chłodzenia, odpowiada za chłodzenie oleju maszyny oraz obniżenie temperatury gotowego produktu,

– układ grzejny formy, zapobiega zastyganiu materiału.

Zastosowanie wtryskarki

Wtryskarki zazwyczaj stosowane są w fabrykach oraz mniejszych zakładach, w których najważniejszą rolę odgrywają tworzywa sztuczne. Podczas procesu produkcyjnego za pomocą wtryskarki powstaje wiele produktów lub półproduktów odgrywających ważną rolę w naszym życiu. Dzięki pracy wtryskarki powstaje wiele kształtek wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłowych oraz w warunkach domowych. Wtryskarki potrafią wytworzyć między innymi gniazdka do prądu, kształtki hydrauliczne, a tak, że produkty z innych dziedzin jak zabawki lub elementy ogrodnicze.

Dodaj komentarz

Powrót na górę