Praktyczne wykorzystanie drukarek przemysłowych, termicznych i termotransferowych

Praktyczne wykorzystanie drukarek przemysłowych, termicznych i termotransferowych

Druk etykiet oraz innych emblematów jest standardowym etapem produkcyjnym w wielu branżach, na przykład spożywczej, kosmetycznej, czy farmaceutycznej. W zależności od rodzaju materiału eksploatacyjnego i zastosowania, wykorzystać można różne typy drukarek przemysłowych.

Drukarki przemysłowe

Obecnie ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie większości linii produkcyjnych bez udziału drukarek. Modele przemysłowe wyróżniają się wzmacnianą budową oraz trwałym mechanizmem, przystosowanym do druku wysokich nakładów przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i siedem dni w tygodniu, w każdych warunkach. Drukarki tego typu mogą służyć do znakowania różnego rodzaju środków trwałych oraz podzespołów, a także przeprowadzania inwentaryzacji. Zaletą najnowocześniejszych modeli przemysłowych jest całkowita automatyzacja pracy. Pozostają w pełni programowalne, a po skonfigurowaniu mogą działać bez połączenia z komputerem. Drukarki przemysłowe są w stanie zarówno funkcjonować jako element niezależny, jak i uczestniczyć w stałym ciągu produkcyjnym.

Drukarki termiczne

Jednym z powszechnie wykorzystywanych typów urządzeń są drukarki termiczne. Pozwalają one na nanoszenie nadruków wyłącznie monochromatycznych, czyli czarno-białych. Wynika to z zasad ich działania, opierających się na wykorzystaniu specjalnego papieru opalanego przez grzałki termiczne. Znajdują się one na nieruchomej głowicy drukującej, umieszczonej nad całą szerokością obszaru zadrukowywanego. Papier powleczony substancją termoaktywną ulega przesuwowi pod głowicą, dzięki czemu w wymaganym momencie możliwe jest wypalenie ciemniejszych śladów oraz utworzenie nadruku. Zaletą tej technologii jest niski koszt produkcji oraz szybkość pracy. Do wad druku termicznego należy niska trwałość, prowadząca do stosunkowo szybkiego blaknięcia. Drukarki termiczne stosowane są w związku z tym głównie do oznakowywania towarów i produktów, które będą użytkowane tylko przez krótki okres czasu. Dotyczy to na przykład naklejek artykułów spożywczych ważonych na wagach samoobsługowych, etykiet przesyłek kurierskich czy też różnego rodzaju fiskalnych i niefiskalnych paragonów.

Drukarki termotransferowe

W przeciwieństwie do termicznej, drukarka termotransferowa jest w stanie nanieść druk kolorowy. Uzyskiwanie pożądanego obrazu odbywa się poprzez zwiększenie temperatury pigmentu znajdującego się w termotransferowej taśmie, który następnie przenoszony jest na pożądany materiał eksploatacyjny. W zależności od rodzaju docelowego podłoża, wyróżnić można różne typy taśm, na przykład woskową, żywiczą, tekstylną lub mieszaną. Podstawową zaletą tej technologii jest wysoka jakość wydruku oraz duża trwałość, zapewniająca wieloletnie zachowanie pożądanych efektów. Gotowy nadruk jest odporny na przykład na zabrudzenia mechaniczne oraz wilgoć. Do wad druku termicznego należy wysoka cena wytworzenia nawet pojedynczej etykiety. Z uwagi na możliwość drukowania na różnych podłożach, technologia ta sprawdza się doskonale do znakowania sprzętu elektronicznego, odzieży, regałów magazynowych czy kodów kreskowych.

Za artykuł odpowiada producent drukarek przemysłowych AUTOJET.

Dodaj komentarz

Powrót na górę