Wartość rodzimego rynku żywności ekologicznej rośnie z roku na rok — specjaliści wskazują, że jest to najszybciej rosnąca gałąź żywności sprzedawanej w sklepach. Obecnie szacuje się, że wzrost w tym roku wyniesie co najmniej 20 procent lub więcej. Dlaczego tak się dzieje i czy jest to trwały trend?
Rolnictwo ekologiczne — czy to się opłaca?
Tak jak zostało to już wspomniane na samym początku, w Polsce rok do roku rośnie sprzedaż produktów ekologicznych, dzięki czemu rolnictwo ekologiczne cały czas zyskuje na znaczeniu i może się rozwijać. Według specjalistów zajmujących się tym tematem wzrost sprzedaży żywności ekologicznej to trwały trend i choć wdrożenie zasad rolnictwa ekologicznego wymaga od właścicieli gospodarstw podjęcia wielu trudów, to okazuje się, że warto podjąć się tego wyzwania. Biorąc pod uwagę trendy, jakie obserwuje się w krajach tzw. Starej Unii, a więc państwach, gdzie dochody ludności są zdecydowanie wyższe od unijnej średniej, z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to ryzyko, które się opłaci.
W naszym kraju rolnictwo ekologiczne dopiero stawia swoje pierwsze kroki i ogólny udział sprzedaży produktów ekologicznych w całym rynku nie przekroczył jeszcze 1% w 2017 roku. Dla porównania w Europie Zachodniej odsetek ten sięga nawet 8%, co oznacza, że potencjał do rozwoju jest ogromny.
Rolnictwo ekologiczne — czy to opcja dla każdego?
W tym miejscu trzeba sobie powiedzieć jasno — rolnictwo ekologiczne to opcja dla każdego rolnika, który ma w sobie dużo determinacji, aby swoje gospodarstwo zmienić. Po podjęciu odpowiedniej decyzji gospodarstwo, które chciałoby uzyskać odpowiedni certyfikat, należy zgłosić do odpowiednich jednostek certyfikujących, posiadających akredytację Polskiego Centrum Akredytacji oraz upoważnienie, które pozwala przeprowadzać kontrolę i wydawać odpowiednie certyfikaty. Niezwykle ważne jest, aby wybierać jednostki certyfikujące, w których pracują prawdziwi eksperci, którzy być może są bardzo wymagający, ale oprócz kontroli poprawności funkcjonowania gospodarstwa są w stanie udzielić niezbędnych rad i wskazówek, które będą pomocne podczas całego procesu przekształcania i prowadzenia gospodarstwa ekologicznego.
Choć w naszym kraju świadomość tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie, wciąż nie jest niestety jeszcze na wysokim poziomie, wiele się jednak w tej kwestii zmienia na lepsze. Taki trend każe przypuszczać, że prowadzenie gospodarstwa ekologicznego będzie w przyszłości bardzo dochodowe i choć nie jest to proste, warto włożyć trud w to, aby rozwinąć tego typu działalność.