Szkło hartowane – co to jest i dlaczego warto mieć je na swoim iPhone

Szkło hartowane – co to jest i dlaczego warto mieć je na swoim iPhone

Elementem, który najczęściej ulega uszkodzeniom w przypadku telefonu, jest bez wątpienia jego ekran. Czasami są to drobne zarysowania, czasami poważniejsze stłuczenia. Jakbyśmy nie dbali o swojego smartfona i obchodzili się z nim jak z jajkiem, zawsze może się zdarzyć, że wypadnie nam na ziemię na przykład w trakcie wyjmowania kluczy z kieszeni, czy też podczas jazdy na rowerze. A wówczas nieszczęście gotowe.

Warto się przed tym zabezpieczyć. Wymiana szybki, a tym bardziej całego przedniego panelu może być bowiem kosztowna, zwłaszcza jeżeli jesteśmy posiadaczami smartfonów z wyższej półki – na przykład marki iPhone. Jednym z najlepszych sposobów ochrony ekranu telefonu komórkowego przed zarysowaniem, czy też stłuczeniem jest zabezpieczenie wyświetlacza dodatkową szybką ze szkła hartowanego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szkła hartowanego?

Nowoczesne smartfony w swoim podstawowym wyposażeniu mają ekrany wykonane z wysokiej jakości szkła odpornego na wiele czynników. Są jednak takie sytuacji życiowe, w których jedna warstwa nawet najmocniejszego szkła nie wystarcza. Warto zatem wzmocnić ją drugą. Doświadczenie uczy bowiem, że jeśli nawet podczas upadku z większej wysokości dodatkowe szkło hartowane ulegnie pęknięciu, fabrycznie zamontowana szybka pod nim pozostanie nietknięta.

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju szkła hartowane. Koniecznie przy zakupie trzeba zwrócić baczną uwagę na to, czy jest ono dedykowane do naszego modelu telefonu komórkowego. Każdy smartfon różni się od pozostałych wymiarami oraz rozmieszczeniem takich elementów jak obiektyw aparatu, lampa błyskowa, mikrofon, czy głośnik. Istotne jest, aby dodatkowa warstwa byłą wycięta i dokładnie dopasowana do naszego telefonu. W przypadku wszystkich smartfonów, w tym także iPhone, szkło hartowane posiada zazwyczaj oznaczenie konkretnego modelu, do którego jest dedykowane.

Kupując szkło hartowane na iPhone, ale także w przypadku każdej innej marki powinniśmy też zwrócić uwagę na jego twardość i grubość. Twardość podawana jest w skali Mohsa i oznaczona cyfrą oraz literą H. I tak stopień skali 9H oznacza, że szkło hartowane jest tak twarde, iż można je zarysować jedynie diamentem. Od grubości szkła zależy natomiast ostrość i jakość oglądanego na ekranie obrazu. Im warstwa jest cieńsza, tym odwzorowanie barw i kształtów będzie wierniejsze. Najlepszej jakości szkła oferują grubość na poziomie 0,3 mm-0,4 mm. A to oznacza, że po ich naklejeniu na ekranie dotykowym nie dostrzeżesz żadnej różnicy.

Folia czy szkło hartowane?

Na rynku akcesoriów do telefonów komórkowych znajdują się również popularne folie, służące do zabezpieczenia ekranów dotykowych smartfonów przed zarysowaniem i stłuczeniem. Prędzej, czy później staniesz zatem przed wyborem: folia, czy szkło hartowane? Z pewnością zaletą folii jest jej zazwyczaj niższa cena. A wadą wyraźnie mniejsza wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia. Poza tym nieco trudniej nakleja się ją na telefon. Trzeba bowiem zadbać o dokładne wyciśnięcie spod niej mikroskopijnych bąbelków powietrza, co wcale nie jest takie proste.

Tymczasem montaż szkła hartowanego jest banalnie prosty. Trzeba zadbać jedynie, żeby ekran dotykowy, na który nakleimy szkło hartowane, został dokładnie oczyszczony ze wszystkich pyłków. Często w zestawie ze szkłem hartowanym dostaniemy również dwie ściereczki. Jedną nasączoną alkoholem, którą wyczyścimy ekran i drugą, którą wytrzemy go na sucho. Nie należy używać jakichś dodatkowych substancji klejących. Szkło hartowane wystarczy dokładnie dopasować do ekranu i lekko docisnąć. To wszystko. Warto jednak pamiętać, że odklejona warstwa, na przykład w sytuacji, kiedy ją niedokładnie dopasujemy, nie nadaje się do ponownego użycia. Niestety w życiu zdarzają się i takie sytuacje, w których nawet najlepiej zabezpieczony telefon ulegnie uszkodzeniu. W takim przypadku warto powierzyć go w ręce doświadczonych specjalistów z serwisu naprawiamy.to, którzy sprawią, że Twoje urządzenie będzie jak nowe oraz posłużą radą jak zabezpieczyć i chronić Twój telefon przed podobnymi wypadkami w przyszłości.

Dodaj komentarz

Powrót na górę