Spawanie łukowe MMA za pomocą elektrody otulonej należy do najczęściej spotykanych metod spawania łukowego. Podczas metody MMA wykorzystywana jest elektroda otulona. Składa się z metalowego rdzenia, który pokryty jest sprasowaną otuliną. Podczas spawania, między elektrodą, a materiałem spawanym jest wytwarzany łuk elektryczny. Powstaje on w chwili, gdy elektroda styka się z materiałem. Podczas spawania, elektroda topi się, a krople metalu przenoszone są do miejsca spawania tworząc po zastygnięciu spoinę. Podczas spawania MMA spawacz musi w miarę topienia elektrody przysuwać ją do miejsca topionego. Podczas gdy elektroda jest topiona dochodzi do wydzielenia gazu chroniącego płynny metal przez czynnikami atmosferycznymi tworząc żużel, który po zakrzepnięciu spoiny powinno się usunąć.
Czym różni się metoda MMA od innych metod?
W porównaniu do innych metod, w metodzie MMA elektroda ulega skróceniu pod wpływem topienia się, a w przypadku pozostałych zachowuje swą stałą długość. W metodzie MMA wiele zależy od umiejętności spawacza, ponieważ spawanie tą metodą wymaga precyzji i dokładności.
Jakie materiały stosuje się w metodzie MMA?
Spawanie metodą MMA cały czas mimo powstania nowszych metod cały czas utrzymuje się na szczycie wśród małych przedsiębiorców oraz spawaczy hobbystów. Z uwagi na tani sprzęt oraz komponenty,nie prędko zostanie wysłana do lamusa. W przypadku, gdy wykorzystywana jest elektroda otulinowa możemy zastosować ją w przypadku stali węglowej oraz stali nierdzewnej, żeliwa oraz żeliwa sferoidalnego. Metodę MMA coraz rzadziej stosuje się w przypadku miedzi, niklu oraz aluminium, ponieważ zastąpiła ją inna metoda. W spawaniu wykorzystuje się materiały powyżej 1,5 mm, chyba że umiejętności spawacza pozwalają na spawanie cieńszych. Elektroda w metodzie MMA jest wybierana w zależności od rodzaju spawanego materiału, jego właściwości oraz od pozycji, w której wykonywany jest spaw. Elektroda może należeć do jednej z grup: szybkotopniejących, szybkokrzepnących oraz do fill – freeze, czyli połączonych właściwości dwóch poprzednich.
Wady i zalety stosowania metody MMA
Do głównych zalet spawania elektrodą otulinową należy:
– dobrej jakości spoiny o dobrych właściwościach mechanicznych,
– spawanie cienkich elementów oraz tych całkiem grubych,
– możliwość spawania różnych metali ze sobą,
– niskie koszty urządzenia i jego eksploatacji.
Poza zaletami, spawanie metodą MMA ma również sporo wad, a wśród nich:
– jakość i estetyka spoin uzależniona od umiejętności spawacza,
– czasochłonne usuwanie żużlu ze spoin,
– wysoka podatność elektrod na zawilgocenie,
– duża ilość wydzielanych podczas procesów substancji szkodliwych,
– niska wydajność i prędkość spawania.