Dawniej wiele rzeczy robiono ręcznie. Powstawały wielkie manufaktury. Wprawdzie były w nich pewne maszyny, ale przychodziły one stopniowo i nie było tak jak dzisiaj. Dziś wiele funkcji mogą wykonywać za człowieka maszyny. I ma to swoje zalety. Przede wszystkim dlatego, że maszyny mogą zastąpić człowieka w wielu trudnych sytuacjach. Dużą popularnością cieszą się roboty przemysłowe. I nie ma się czemu dziwić.
Można było przewidzieć, że robotyzacja nie uniknie przemysłu. Roboty mogą wyręczać człowieka tam, gdzie potrzebna jest duża siła, wytrzymałość, gdzie wykonywane są powtarzalne czynności lub tam, gdzie praca może być niebezpieczna dla człowieka. Związane jest to z zastosowaniem substancji chemicznych lub wysokimi temperaturami. Robot może być przydatny do malowania poszczególnych elementów produktu, który jest wytwarzany w fabryce. Wyobraźmy sobie produkcję samochodu. Robot może malować poszczególne elementy samochodu, które kolejno przechodzą na linii produkcyjnej. Zastosowanie robota w takim przypadku ma wiele zalet. Człowiek się nie ubrudzi farbą, robot może mieć zbiornik z farbą i wykonywać w kółko te same czynności. Podobnie rzecz się ma w przypadku odczynników chemicznych. To robot może nimi spryskiwać elementy przechodzące przez linię produkcyjną.
Roboty mogą być wykorzystywane do składowania. Mogą one dźwigać poszczególne elementy, i to takie, które dla człowieka byłyby za ciężkie i układać według określonego schematu. Mogą one odbierać poszczególne elementy z końcowego odcinka linii produkcyjnej i składować w ściśle określonych miejscach. Następnie te gotowe produkty będą odbierane i przewożone do magazynu, a stamtąd będą przygotowane do dalszej wysiłki. Już do klienta.
Roboty mogą mieć określony zakres ruchów wynikający z ich budowy. Istnieje również możliwość ich programowania. Choć stopień ten zależy od konkretnej maszyny i tego do czego ma ona służyć, to jest to możliwe. Ich budowa bywa również mniej lub bardziej złożona. Konstrukcja robota może być kinetyczna. Jest to najprostsza konstrukcja. Do takiego robota można przyłączyć chwytak albo jakieś inne akcesorium. Musi być ono jednak dopuszczone przez producenta tego robota. Kolejny wariant to robot mający budowę pseudo modułową. Tym się różni od robota o konstrukcji kinetycznej, że można z niego wyjmować poszczególne elementy. Są też roboty o konstrukcji modułowej. Są to konstrukcje, w których można swobodnie dodawać lub wyjmować kolejne moduły.
Roboty to również zwiększenie wydajności w zakładzie produkcyjnym. I bezpieczeństwa. Oznacza to nie tylko dodatkowe zyski finansowe. Oznacza to również ułatwienie pracy i oszczędność czasu. Różne są zakłady produkcyjne. Możemy je zobaczyć na całym świecie. Część z nich to oddziały większych międzynarodowych koncernów. Takie często goszczą u nas w Polsce. Szczególnie w strefach ekonomicznych. Są to często nowoczesne i dość zaawansowane fabryki. Widać to zresztą po zwyczajach, które tam panują. Często drzwi na poszczególne hale otwierają się automatycznie. A wchodząc do zakładu logujemy się odbijając identyfikator w odpowiednim miejscu. W ten sposób system, które steruje całym przebiegiem produkcji wie, kiedy weszliśmy i kiedy wyszliśmy. A niejasności wyjaśniamy w kadrach lub innych, odpowiednich komórkach.
Świat idzie naprzód, technika w służbie człowieka staje się coraz lepsza. Oprócz fabryk, które rozwinęły się od prymitywnych manufaktur rozwija się również transport. Kolej się rozwinęła w stopniu znaczącym. Od parowozów po kolej magnetyczną. A to po to, abyśmy mogli więcej i lepiej.