Maszyny obrabiające materiał

2014-07-28_15 42 58_DSC_8682Często widzimy w drewnie, metalu lub innym tworzywie ładne wzorki. Ich żłobienie to niełatwa praca. Czasem możemy też zobaczyć przepięknie wykonane figurki szachowe. Dawniej takie rzeczy wykonywane ręcznie. Dzisiaj służą nam do tego rozmaite maszyny zwane frezarkami i obrabiarkami.

Obróbka skrawaniem to znana metoda obróbki różnych materiałów. Obróbka ta polega na ścinaniu wiór czyli małych części. Dokonuje się tego za pomocą różnych urządzeń, przeważnie frezarek. Frezarki mogą wykonywać różne nacięcia. Mogą one być proste, a mogą one być bardziej złożone np. ukośne. Mogą one być płytkie, a mogą one również być głębokie. A dzięki temu możliwe jest dokonywanie różnych nacięć. Głównym narzędziem frezarki, dzięki któremu możliwe jest dokonywanie tychże nacięć jest frez. Frezy mają przeróżne kształty. Mogą one być walcowe, czołowe, tarczowe, do gwintów, kształtowe, kątowe, walcowo-czołowe oraz inne. Frezy poruszają się, można sterować ich ruchem tak, aby obrabiać materiał we wszystkie strony. Zależy też oczywiście od frezarki. Są takie, w których frez porusza się w określoną stronę i nie ma sposobu, aby to zmienić.

Wyższą formą frezarki jest frezarka mająca elementy elektroniczne, różne funkcje oraz możliwość sterowania numerycznego. W ten oto sposób powstała obrabiarka NC oraz CNC. Obrabiarka NC to obrabiarka sterowana numerycznie, od angielskiego numerical control. Tego rodzaju obrabiarki często posiadają nośniki danych, dzięki którym możliwe jest podanie im odpowiednich parametrów. Za pomocą przetwornika danych impulsy te są następnie przetwarzane na sygnały sterujące napędami. Obrabiarki te posiadają również systemy umożliwiające korekcję danych w trzech wymiarach.

Obrabiarka CNC to obrabiarka, która posiada mikrokomputer dzięki któremu możliwe jest jej programowanie. Zresztą skrót CNC oznacza Computerized Numerical Control czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Przeszkolony personel opracowuje programy według których obrabiarka ma pracować. Program to sekwencja ruchów, które maszyna ma wykonać, aby uzyskać pożądany efekt – odpowiednio obrobiony materiał mający określoną formę. Warto wspomnieć o tym, że ruchy tych maszyn są często opracowywane za pomocą programów do grafiki trójwymiarowej.

Na rynku istnieje również wiele innych urządzeń i rozwiązań mających na celu pomoc w obróbce materiałów. Różnych materiałów o różnych stopniu twardości. Kiedyś takie rzeczy wykonywano ręcznie. Czasy się jednak zmieniły, a świat poszedł naprzód. Coraz więcej rzeczy robią za nas maszyny. W niektórych fabrykach roboty zastępują człowieka, choć nie na każdym stanowisku. Upowszechnienie maszyn i robotyzacja to coś, dzięki czemu możemy produkować więcej i szybciej. Powiadają, że czas to pieniądz. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki możemy produkować więcej w jednostce czasu. Dzięki temu mamy więcej różnych artykułów i to za niższą cenę. Przekłada się to również na komfort życia, choć niektórzy twierdzą, że zmniejsza się zapotrzebowanie na personel ludzki. Niestety, wszystko ma swoją cenę.

Dodaj komentarz

Powrót na górę