Gospodarka – jakie są jej fundamenty

Gospodarka – jakie są jej fundamenty

industry-611668_1280Każde państwo ma swoją gospodarkę. Do niej zaliczają się takie dziedziny, jak przemysł, usługi, rolnictwo. Z nich najważniejsze są przemysł i rolnictwo. Jeśli gospodarka krajowa na nich się opiera, one generują dochód – to już jest dobrze, to oznacza, że taka gospodarka jest faktycznie wydajna i może mieć większe znaczenie. Dlatego warto dobrze właśnie to układać, wiedzieć, które z tych dziedzin tak naprawdę są istotne. Przemysł ciężki to między innymi takie znaczące dziedziny, jak przemysł budowlany, metalurgiczny, paliwowy, energetyczny, chemiczny, zbrojeniowy. Każdy z nich może mieć więc tutaj faktycznie duże znaczenie w takim przypadku.

Z kolei przemysł lekki to miedzy innymi takie dziedziny, jak przemysł włókienniczy, skórzany, odzieżowy. Uważa się w powszechnie, że on nie powoduje takiego zanieczyszczenia środowiska jak przemysł ciężki. Nie przynosi on też jednak aż takich dochodów. Warto jednak pamiętać, jak wielkie znaczeni ma także on dla danej gospodarki. O wiele gorzej jest, gdy np. ubrania, buty, galanteria skórzana są produkowane poza granicami danego kraju. Lepiej, gdy są w jego obrębie produkowane i tam sprzedawane, ewentualnie eksportowane.

Na szczęście to się w Polsce powoli w tym kierunku zmienia, bo była przecież taka sytuacja, że większość ubrań jest z Azji. Dlatego tutaj faktycznie rosnąca świadomość konsumentów może być na pewno tym czynnikiem, który przyczyni się do zmiany sytuacji w tym zakresie i który przyniesie realne korzyści. Dlatego jak najbardziej trzeba dobrze to przemyśleć i wiedzieć, na jakichś zasadach ten przemysł ma funkcjonować, jak ma w ogóle wyglądać, by nie było problemów z tym, że jest dla gospodarki, jak się okazuje, nieefektywny.

Dzięki temu, że będzie on dobrze wyprofilowany, że zwróci się uwagę na takie czynniki, które mogą być w tym względzie kluczowe, może być on faktycznie dużo lepszym wyborem.

Na pewno to, że dany kraj produkuje dużo towarów, niezależnie jakiego typu, a nie większość sprowadza, jest uzależniony – doskonale wpływa zawsze na gospodarkę tego kraju. Tak naprawdę opieranie gospodarki na różnych innych dziedzinach, jak na rolnictwie czy usługach, nigdy nie jest korzystne.

O wiele lepiej jest więc tak poprowadzić gospodarkę, by była ona faktycznie oparta na takich fundamentach, by były one dobrze prosperujące i mogły w związku z tym generować jeszcze dochód państwa, nic tak zaś go nie generuje, jak właśnie wytwarzanie, czyli przemysł. Nie właśnie usługi, które w wielu krajach zaczyna odgrywać coraz większą rolę.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że najbogatsze, najbardziej stabilne kraje, jak choćby Niemcy czy też Francja, w dużej mierze mają opartą gospodarkę właśnie na przemyśle, i to na przemyśle ciężkim, nie mówiąc już o najbogatszym kraju świata jakim są Stany Zjednoczone. Dlatego jest to wskazówka na pewno dla innych krajów, które w ten sposób mogłyby zadbać także o swój interes, dzięki czemu mogłyby być krajami lepiej prosperującymi. Na pewno ma to znaczenie ogólnie dla całej ich gospodarki.

Dodaj komentarz

Powrót na górę