ergonoErgonomia stanowi ważną rolę w każdym zakładzie pracy. Jest to dążenie do uzyskania jak najlepszych efektów pracy przez odpowiednie przystosowanie stanowiska dla pracownika pod względem oświetlenia, dostępnością sprzętu oraz środowiska. Ergonomia jest więc nauką o potrzebach pracowniczych, której cele jest zwiększanie ich efektywności. W przypadku pracy siedzącej dużą rolę odgrywa krzesło. Czym większy komfort zapewnia, tym ergonomia pracy zwiększa się. Każde krzesło powinno być wyposażone w regulator wysokości siedziska oraz zapewniać wygodną pozycję ciała oraz swobodne ruchy. Powinno również być odpowiednio wyprofilowane, do naturalnego wygięcia kręgosłupa. Dzięki zapewnieniu podnóżka do nóg pozwolimy zapewnić należyty komfort niepowodujący cierpnących nóg. Stanowisko bez podnóżka dla osób niskich będzie powodować, że ergonomia pracownika będzie niska. W pracy biurowej dużo zależy od biurka. Jest to codzienne miejsce naszej pracy, dlatego też powinno być odpowiednio wysokie i szerokie, by można swobodnie zagospodarować cały jego teren nie powodując przy tym wymuszonych pozycji ciała. W przypadku, gdy pracujemy przy monitorze należy pamiętać, by jego odległość od naszych oczu wynosiła powyżej 50 cm, co będzie chronić nasze oczy przed nadmiernym przemęczaniem. Ergonomia na stanowisku biurowym to również dbanie o mięśnie pracownika, dlatego dłonie powinny być umiejscowione na klawiaturze, zaś łokcie powinny być wsparte na podłokietnikach.

Ergonomia pracy, a jej wpływ na nasz organizm

Mimo siedzącej pracy przed komputerem w biurze niewymagającej przenoszenia ciężkich ciężarów jesteśmy zagrożeni występowaniem wielu dolegliwości. Nie występująca ergonomia stanowiska może powodować wiele dolegliwości objawiających się bólami: szyi, karku, barków, rąk oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jeśli praca jest wykonywana ciągle, a ergonomia stanowiska nie ulegnie poprawie objawy mogą przekształcić się w zapalenia stawów, bóle i sztywnienie mięśni oraz zwyrodnienia stawów kręgosłupa.

Jak poprawić ergonomię stanowiska i zapobiec wystąpieniu schorzeń?

Ergonomia stanowiska może zostać poprawiona przez stosowanie wielu usprawnień montowanych na stanowisku jak odpowiednie sprzęty, czy oświetlenie. W przypadku przeciwdziałaniu wystąpienia schorzeń powinno się stosować na godzinę pracy pięć minut przerwy i wykonywać szereg ćwiczeń, które pomogą nam usprawnić zastałe stawy podczas wielogodzinnego siedzenia.

Dodaj komentarz

Powrót na górę