Czujnik ruchu do oświetlenia – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Czujnik ruchu do oświetlenia – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Każdy z nas niejednokrotnie szukał w ciemnościach włącznika światła. Nie tylko na ścianie, ale również w małych lampkach w sypialni czy na zewnątrz. Telefony i wbudowane w nich latarki na pewno nie raz ratowały nam wtedy skórę, ale są też inne, nowoczesne technologie, które będą rozwiązaniem bezpiecznym, pewnym i długofalowym. Mowa tutaj o montażu czujników ruchu, szczególnie do tych rodzajów lamp i taśm LED, które oświetlają nam drogę w nocy, zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Czujnik ruchu – zasada działania

Skąd to małe pudełko wie, kiedy oświetlenie ma zostać załączone? Nie siedzi tam przecież człowiek z kamerką! W zależności od rodzaju czujnika wyróżniamy dwie metody takiego odczytu naszej obecności w otoczeniu:
• Czujnik mikrofalowy emituje oraz odbiera fale elektromagnetyczne. W momencie, gdy swoją osobą niejako „zaburzamy” przepływ fal elektromagnetycznych w otoczeniu, detektor odnotowuje zmianę standardowego schematu i uruchamia lampę. Czujki te są bardzo czułe i mogą wykrywać ruchy nawet za drzwiami czy cienką ścianą kartonowo-gipsową.
• Czujnik ruchu PIR bazuje zaś na odczycie w otoczeniu fal podczerwonych. Uruchamia urządzenie świetlne w momencie jakiejkolwiek zmiany temperatury w polu działania detektora.

Czujnik należy zatem spróbować dobrać do naszych indywidualnych potrzeb. Czasem czujka MV może być dla nas zbyt czuła i uruchamiać światło częściej niż potrzebujemy (przy częstym ruchu za drzwiami). Czujnik ruchu PIR będzie z kolei nieodpowiedni do sypialni, w której w nocy przebywamy przez wiele godzin, ale większość spędzamy w ciemności.

Dodatkowe funkcjonalności czujników ruchu

Tego typu czujki mają wiele bardzo szerokich zastosowań. Mogą działać na punktowe, pojedyncze lampy zewnętrzne, by zapalały się tylko wtedy, gdy ktoś pod nimi przechodzi. Wiele urządzeń posiada też systemy, które umożliwiają włączanie czujnika tylko w konkretnych godzinach tak, aby oświetlenie nie było uruchamiane w dzień. Jest to szczególnie istotne w naszym klimacie, gdzie latem dzień jest znacznie dłuższy niż zimą.

Bezprzewodowy czujnik ruchu do oświetlenia wykorzystuje fale radiowe do komfortowego zarządzania oświetleniem wokół nas. Z jego pomocą możemy sterować poziomem jasności lampy (jeśli jest do tego przystosowana) oraz długością czasu jej świecenia. Nazwa sugerująca bezprzewodowość nie powinna nas jednak mylić, czujnik musi być fizycznie podłączony do źródła światła, jednak dodatkowo wysyła on wiązkę fal radiowych, którą odbierze posiadany przez nas pilot lub inny moduł do sterowania.

Przemieszczanie się po mieszkaniu w nocy może być problemem. Zaspani szukamy włączników światła i niełatwo wówczas o wypadek, szczególnie gdy musimy przejść pomiędzy piętrami. Zadaniem schodowego czujnika ruchu jest wykrycie naszej obecności i uruchomienie konkretnych punktów świetlnych lub specjalnych taśm LED, zamontowanych na stopniach.
Wszystkie wspomniane rozwiązania dostępne są w sklepie internetowym illuminations.pl

Czujnik ruchu – instalacja

Bez względu na to, do czego podłączamy naszą czujkę, należy sprawdzić, na jakie maksymalne obciążenie możemy sobie pozwolić. Lampa o mocy, która przekracza dany poziom maksymalny czujnika, może go zwyczajnie spalić. W momencie wyboru urządzenia sterującego należy więc dokładnie przemyśleć, do czego zostanie on podłączony.

Podłączenie czujnika ruchu do lampy jest proste. Należy wpiąć go pomiędzy zasilanie (gniazdko) a źródło światła. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem instalacji czujki odłączyć lampkę od jej zasilania. Sam czujnik nie może być zasłonięty, musi mieć czyste pole do odbioru zmian fal w otoczeniu. Schematy podłączenia czujnika są najczęściej załączone przez producenta, w przypadku gdy chcemy podłączyć wiele lamp lub źródeł światła w skomplikowany sposób, lepiej skorzystajmy usług specjalistów.

A jak podłączyć czujnik ruchu do taśmy LED na nasze schody? Zasada jest identyczna, czujnik musi znaleźć się pomiędzy źródłem zasilania a gniazdkiem elektrycznym. Zawsze robimy to w sposób oznaczony na konektorze, a czujniki łączymy równolegle lub podłączamy w różnych miejscach (jeśli taśm LED jest kilka).

Dodaj komentarz

Powrót na górę