Informatyka ma dzisiaj zastosowanie dosłownie wszędzie. Wszyscy, którzy mają do czynienia z informatyką wiedzą, że jest to branża, która daje nieograniczone niczym perspektywy na zarabianie pieniędzy. W zasadzie można powiedzieć, że informatyka i umiejętności z nią związane, albo właściwie należałoby napisać, że cała branża IT, to pewna i dobra przyszłość oraz możliwości współpracy z każdą dziedziną gospodarki i przemysłu. Można jedynie z niedowierzaniem pomyśleć o tym, jak bardzo mocno w Naszym kraju wybili się ludzie, którzy zajmują się informatyką i znają się na jej praktycznym zastosowaniu w gałęziach przemysłu czy produkcji.
Niewątpliwie najbardziej istotną dla polskiej gospodarki dziedziną przemysłu jest oczywiście ta związana bezpośrednio z produkcją, czyli wytwarzaniem jakiś dóbr. Wszystko, co związane jest z produkcją związane jest również z informatyką i technologią komputerową właśnie. Całe procesy zarządzania produkcją i gospodarką materiałową wiążą się dzisiaj właśnie z tym, że sterowane są one programami komputerowymi. Oczywiście programy te napisane są specjalnie dla tej czy owej fabryki czy dla konkretnej firmy produkcyjnej. Same programy to jednak najmniejszy szczegół w porównaniu z tym jak trudno jest opracować do nich odpowiednie maszyny i narzędzia, którymi te programy będą sterować.
W Naszym kraju są rzecz jasna również manufaktury, w których ludzie wytwarzają dobra własnymi rękoma, a tych dóbr wytwarza się na tyle niewiele, że towary są po prostu unikatowe na skalę światową czy na skalę krajową. Ale ręczne produkcje to ciągle wyjątek, że w niektórych gałęziach przemysły opłaca się jeszcze właśnie taka forma produkcji.
Nie mniej jednak informatycy i specjaliści w branży IT, a może raczej przede wszystkim programiści i twórcy oprogramowania wiedzą, że studia na kierunku, na jaki się wybrali to był najlepszy z możliwych wyborów. Jeśli ktoś kiedyś myślał, że zawód informatyk czy programista przejdzie do historii to był w nadzwyczajnym błędzie. Wystarczy wybrać się dzisiaj do dowolnej fabryki produkującej cokolwiek na masową skalę. Inżynierowie, którzy zarządzają produkcją na takich zakładach to właśnie specjaliści potrafiący po prostu obsługiwać maszyny, które całą tą produkcję obsługują.
Dzisiaj nawet hodowle trzody chlewnej są w pełni skomputeryzowane. Możliwości nowoczesnych komputerów i urządzeń sterujących są ograniczone jedynie wyobraźnią i finansowymi możliwościami. Dzisiaj maszyna połączona z komputerem wysyła nawet wiadomość sms do nadzorującego pracę fabryki, że brakuje na przykład jakiegoś półproduktu czy, że dany do wyprodukowania towar właśnie został w całości wytworzony. W zasadzie każdy zakład, który tylko może sobie na to pozwolić finansowo i każda fabryka może całkowicie skomputeryzować swój zakład produkcyjny i zarządzać całą pracą ludzi i maszyn przez Internet dostępny oczywiście w komputerze czy smartfonie. Dzisiaj zarządzanie produkcją, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii to żaden większy problem dla średnio rozgarniętego producenta czy właściciela firmy produkcyjnej.