Wózki widłowe

wozek4Wózek jezdniowy podnośnikowy, zazwyczaj znany jako wózek widłowy, jest to pojazd mechaniczny o napędzie silnikowym przeznaczony do przewozu materiałów w transporcie bliskim oraz magazynowaniu. Najczęściej wózek widłowy stosuje się w magazynach w celach rozładunkowych oraz portach i fabrykach. Podczas przewozu materiałów, korzysta się ze specjalnie przygotowanych drewnianych palet.

Wózek widłowy i jego budowa

Maszyna powstała w pierwszej połowie XX wieku na stale zagościła na powierzchniach magazynowych i panuje nieprzerwanie, aż do teraz. Wózek widłowy znacząco usprawnia pracę magazynu i pozwala ograniczyć wysiłek człowieka. Typowy wózek widłowy,niezależnie od typu napędu składa się:

– ze stalowej ramy,

– podwozia z czterema lub trzema kołami,

– silnika w zależności od zasilania niskoprężnego lub wysokoprężnego,

– przeciwwagi stanowiącej równowagę dla przewożonych towarów,

– masztu, którego zadaniem jest regulacja wysokości towarów,

– karetki, czyli płyty czołowej, do której montuje się kratę ochronną oraz widły,

– widły wykonane w kształcie litery L,które są elementem wymiennym,

– metalowej klatki bezpieczeństwa zabezpieczającej przed spadającymi obiektami,

– kabiny operatora zawierającej kierownicę, pedały oraz drążki do sterowania widłami.

Rodzaje napędów

Wózek widłowy w zależności od przeznaczenia może być wyposażony w różne źródła napędu. W przypadku wózków możemy wymienić:

wózek widłowy o napędzie elektrycznym (akumulatory) przeznaczony do załadunku i rozładunku w halach zamkniętych,

wózek widłowy o napędzie benzynowym lub diesel, przeznaczony do pracy na terenach otwartych, gdzie potrzebna jest duża moc,

wózek widłowy o napędzie lpg, w tym przypadku stosowany jest na powierzchniach otwartych z uwagi na spalanie gazu.

Kierowanie wózkiem

Na podstawowe wyposażenie wózka widłowego zalicza sie kierownica, pedał gazu i hamulca, a w zależności od skrzyni biegów również sprzęgło. W porównaniu do samochodu, wózkiem widłowym steruje się znacznie prościej z uwagi na jego dużą zwrotność, która pozwala zawrócić nam nawet w miejscu. W jeździe z podniesionym ładunkiem zabrania się gwałtownych skrętów ze względów na możliwość przewrócenia wózka lub uszkodzenia towaru. Na samochód, tak jak i na wózek widłowy potrzebne są uprawnienia. W tym przypadku, by móc swobodnie jeździć należy zdać egzamin przed komisją UDT, która wyda nam uprawnienia.

Wózek widłowy i jego możliwości

Wózek widłowy jest maszyną,która ma za zadanie ułatwić nam przewożenie lub podnoszenie materiałów na różne odległości i wysokości. W zależności od typu wózka mamy możliwość przewozu od kilku kilo do nawet 5 ton. W wielkich fabrykach, czy stoczniach możemy spotkać również i takie, których nośność wynosi prawie 50 ton. W zależności od parametrów wózka zawartych w dokumentacji techniczno ruchowej,możemy przewozić tylko taką wagę jaką ograniczają regulacje

Dodaj komentarz

Powrót na górę