Wózek jezdniowy podnośnikowy, zazwyczaj znany jako wózek widłowy, jest to pojazd mechaniczny o napędzie silnikowym przeznaczony do przewozu materiałów w transporcie bliskim oraz magazynowaniu. Najczęściej wózek widłowy stosuje się w magazynach w celach rozładunkowych oraz portach i fabrykach. Podczas przewozu materiałów, korzysta się ze specjalnie przygotowanych drewnianych palet.
Wózek widłowy i jego budowa
Maszyna powstała w pierwszej połowie XX wieku na stale zagościła na powierzchniach magazynowych i panuje nieprzerwanie, aż do teraz. Wózek widłowy znacząco usprawnia pracę magazynu i pozwala ograniczyć wysiłek człowieka. Typowy wózek widłowy,niezależnie od typu napędu składa się:
– ze stalowej ramy,
– podwozia z czterema lub trzema kołami,
– silnika w zależności od zasilania niskoprężnego lub wysokoprężnego,
– przeciwwagi stanowiącej równowagę dla przewożonych towarów,
– masztu, którego zadaniem jest regulacja wysokości towarów,
– karetki, czyli płyty czołowej, do której montuje się kratę ochronną oraz widły,
– widły wykonane w kształcie litery L,które są elementem wymiennym,
– metalowej klatki bezpieczeństwa zabezpieczającej przed spadającymi obiektami,
– kabiny operatora zawierającej kierownicę, pedały oraz drążki do sterowania widłami.
Rodzaje napędów
Wózek widłowy w zależności od przeznaczenia może być wyposażony w różne źródła napędu. W przypadku wózków możemy wymienić:
– wózek widłowy o napędzie elektrycznym (akumulatory) przeznaczony do załadunku i rozładunku w halach zamkniętych,
– wózek widłowy o napędzie benzynowym lub diesel, przeznaczony do pracy na terenach otwartych, gdzie potrzebna jest duża moc,
– wózek widłowy o napędzie lpg, w tym przypadku stosowany jest na powierzchniach otwartych z uwagi na spalanie gazu.
Kierowanie wózkiem
Na podstawowe wyposażenie wózka widłowego zalicza sie kierownica, pedał gazu i hamulca, a w zależności od skrzyni biegów również sprzęgło. W porównaniu do samochodu, wózkiem widłowym steruje się znacznie prościej z uwagi na jego dużą zwrotność, która pozwala zawrócić nam nawet w miejscu. W jeździe z podniesionym ładunkiem zabrania się gwałtownych skrętów ze względów na możliwość przewrócenia wózka lub uszkodzenia towaru. Na samochód, tak jak i na wózek widłowy potrzebne są uprawnienia. W tym przypadku, by móc swobodnie jeździć należy zdać egzamin przed komisją UDT, która wyda nam uprawnienia.
Wózek widłowy i jego możliwości
Wózek widłowy jest maszyną,która ma za zadanie ułatwić nam przewożenie lub podnoszenie materiałów na różne odległości i wysokości. W zależności od typu wózka mamy możliwość przewozu od kilku kilo do nawet 5 ton. W wielkich fabrykach, czy stoczniach możemy spotkać również i takie, których nośność wynosi prawie 50 ton. W zależności od parametrów wózka zawartych w dokumentacji techniczno ruchowej,możemy przewozić tylko taką wagę jaką ograniczają regulacje