Spawanie MIG/MAG jest to działanie spawalnicze podczas, którego korzysta się z elektrody topliwej w osłonie gazów obojętnych w przypadku spawania MIG, zaś w przypadku MAG w osłonie gazów aktywnych. Podczas spawania MIG najczęściej jako gazy osłonowe stosuje się argon lub hel, w przypadku spawania MAG stosuje się dwutlenek węgla lub mieszaninę argonu i dwutlenku węgla. Podczas spawania MIG/MAG łuk elektryczny jarzy się w postaci drutu pomiędzy spawanym materiałem, a elektrodą. Tymi metodami można spawać wiele materiałów, wystarczy tylko do spawania dobrać odpowiedni drut elektrodowy. Spawanie MIG/MAG stosuje sie w spawaniu lini technologicznych oraz pracach montażowych. Ten rodzaj spawania sprawdzi się również w spawaniach automatycznych oraz półautomatycznych.
Jak wygląda stanowisko do spawania metodą MIG/MAG?
Pierwszym elementem jest źródło prądu wraz z układem sterującym. Następnym elementem w, który musi być wyposażony nas migomat to podajnik drutu oraz przewód zespolony, który łączy go ze źródłem prądu. Jeden z ważniejszych elementów, czyli wielofunkcyjny przewód z uchwytem MIG/MAG pełni rolę doprowadzającą prąd do spawania, sterowanie oraz gaz osłonowy. Ostatnim ważnym składnikiem wyposażenia w spawaniu jest jest butla z gazem osłonowym.
Wady i zalety spawania MIG/MAG
Podczas spawania tą metodą mamy pewność, że otrzymane spoiny będą posiadać dobrą jakość. Metoda MIG/MAG może zostać zrobotyzowana co znacząco przyda się na dużych liniach produkcyjnych. Pozytywną zaleta jest możliwość spawania materiałów o różnych grubościach dosłownie z każdej pozycji co znacząco się przekłada na zwiększoną wydajność pracy. Wadami spawania MIG/MAG jest jego niska elastyczność, ponieważ służy tylko do spawania stali niestopowej. Podczas spawania na otwartych przestrzeniach z uwagi na bezpieczeństwo jest wymagane stosowanie osłon przed wiatrem.
Spawanie MIG/MAG w przemyśle
Metodę MAG stosuje się do łączenia stali konstrukcyjnej o różnych wartościach stopowych. W przypadku Metody MIG spawanie przeprowadza się na aluminium, magnezie, miedzi oraz na metalach pozbawionych wartości żelaznych
Spawanie MIG/MAG stosuje się w wielu gałęziach przemysłowych. Najczęściej spawacze MIG/MAG zatrudniani są w stoczniach przy naprawie i budowie nowych statków. Z uwagi na precyzyjne spawanie spoin spawanie to wykonuje się również w przemyśle samochodowym, w którym precyzja jest najważniejsza. Spawania MIG/MAG stosują też przemysły zarządzające rurociągami. Spawanie wykonuje się równie w pracach domowych i hobbistycznych.