Po czym odnajdziesz jakiegoś specjalistę w zawodzie

Po czym odnajdziesz jakiegoś specjalistę w zawodzie

building-1080599_1280Z pewnością duża część osób zastanawia się jak tak właściwie należy odnaleźć fachowca w jakiejś dziedzinie. Jest kilka czynników po których można znaleźć jakiegoś specjalistę. Na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o sprawdzenie jakiegoś fachowca, obojętnie czy chodzi w tym przypadku o jakiegoś budowlańca, informatyka lub pracownika przemysłu warto spojrzeć na jego portfolio. Należy przede wszystkim dowiedzieć się o tym jak tak właściwie wcześniej działał i co takiego dokonał w swojej dziedzinie. Do tego warto skorzystać z jego wcześniej przygotowanej strony www(o ile taką posiada) i sprawdzenia realizacji. To właśnie po takim działaniu można zobaczyć to czy tak właściwie ,,dzieła” mistrza, zarówno osoby z przemysłu, informatyka lub automatyki potrafią sprostać naszym oczekiwaniom. Z pewnością osoby, które nie będą miały nic do ukrycia będą w stanie przedstawiać swoje oferty jak najlepiej będą potrafić.

Czy na coś jeszcze warto zwrócić uwagę? Oczywiście, że TAK! W tej sytuacji należy pamiętać dobrych poleceniach. Nie należy liczyć na to, że jakiś specjalista będzie w stanie sprostać naszym wymaganiom jeśli usłyszeliśmy iż to właśnie ta osoba nie potrafiła wykonać swojego zadania w terminie. Do częstych praktyk stosowanych przez specjalistów, zarówno w przemyśle jak i także informatyce warto zaliczać to, że ktoś nabierze zaliczki a później nie wykona do końca swojej pracy. Nie należy liczyć na takich specjalistów gdyż takie podejście nie będzie odpowiednie. Jeśli jednak ma się polecenia od kilku osób, bliskiej rodziny czy znajomych warto zainwestować w tego fachowca.

Jeśli orientujemy się w jakimś temacie, np. związanych z przemysłem należy zdecydować się na to aby po krótszej rozmowie dowiedzieć się jaką orientację ma dany fachowiec. Gdy w trakcie rozmowy będzie brakować jakiś konkretnych zdań można być w przekonaniu, że to właśnie ta osoba nie jest zbyt mocno zaawansowana w tym co robi. Da się rozpoznać prawdziwego specjalistę od takiego, który jest amatorem.

Czy fachowiec za każdym razem działać będzie sam? Oczywiście, że NIE! W tym przypadku warto powiedzieć o tym aby dowiedzieć się trochę więcej o jego pracownikach. Warto także przeprowadzić taki wywiad aby zobaczyć czy osoby w zespole będą solidarnie pracować czy może jednak jakaś osoba po prostu będzie nic nie robić i patrzyć co inni robią. Należy unikać takich sytuacji ponieważ nasza budowa domu lub jakiegokolwiek innego miejsca może z pewnością się opóźniać. Na budowie także jest brak czasu na jakiekolwiek błędy. To właśnie z tego powodu warto powiedzieć o tym aby zauważyć to czy każdy fachowiec potrafi po sobie w odpowiedni sposób posprzątać.

Aby zachować odpowiedni dystans do swojego fachowca nie należy przechodzić w zbyt szybkim tempie na ,,Ty” to z pewnością nie będzie służyć niczemu dobremu. Dlaczego takie podejście jest odpowiednie? Przede wszystkim warto powiedzieć o tym aby, że do kogoś lepiej się zwracać poprzez Pan a nie korzystając ze zwrotu Ty. To na pewno może być o wiele lepsze podejście ponieważ w przypadku jakiegoś błędu specjalisty można od razu go o tym poinformować. Do lepszych praktyk można zaliczyć stosowanie zwrotu Panie elektryku, Panie automatyku niż na pewno – Władek, Mietku etc. Jak relacja z fachowcem powinna zakończyć się w taki sposób, że wszystko poszło w jak najlepszym kierunku? Przede wszystkim tutaj należy powiedzieć o tym, że odchodzić będzie i nie będziemy już go więcej widzieć. Na pewno poprawki nie będą wpisywane w dobre praktyki. Należy odejść jak najszybciej od tego pomysłu gdyż to będzie nieefektywne.

Do tego aby wszystko było wykonane zgodnie z wcześniejszymi założeniami a także z planem warto sporządzić jakąkolwiek umowę. To właśnie na jej podstawie można później w ramach reklamacji dochodzić do swoich racji. Nie należy tej kwestii zostawiać na słowo. Niezależnie od branży – przemysłowa, automatyka lub elektryka trzeba liczyć się z tym, że każdy może się pomylić. To właśnie z tego powodu te rozliczenia w sposób pisemny mogą być czymś koniecznym. Warto o tym pamiętać.

Do tego aby z naszej strony wszystko poszło w dobrym kierunku warto powiedzieć o tym aby starać się zawsze opłacać należności w terminie. Z opłatami do specjalisty nie można zalegać gdyż to niestety nie będzie odpowiednie podejście.

Dodaj komentarz

Powrót na górę