Energia, ale taka inna

shutterstock_277162625Energia to materiał napędowy współczesnego świata. Energia jest tym, co wprawia współczesny świat w ruch. To dzięki energii pracują fabryki, maszyny, samochody, Cały nasz przemysł istnieje dzięki energii. Ale skąd ją czerpać. Ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny – to podstawowe źródła. Dodać należy, że te źródła często zanieczyszczają środowisko naturalne. A gdyby tak podejść do sprawy zgoła inaczej.

Coraz częściej słyszy się o energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Energia ekologiczna. Wzdłuż długich rzek często lokowane są elektrownie wodne. Aby mogły one funkcjonować potrzeba również część rzeki wydzielić tworząc sztuczne jeziora. Energia wodna wykorzystuje siły pływowe. Dzięki temu żywioł dostarcza dodatkowych megawatów energii elektrycznej. Ale woda to nie jedyne źródło czystej energii. Energia taka może pochodzić również z wiatru. Elektrownie wiatrowe, wiatraki często możemy zaobserwować poza naszymi miastami. Pola, na których znajdują się wiatraki generujące energię to obecnie nie taka rzadka rzecz. Niekiedy znajdują się one dosyć blisko miast.

Kolejne źródło czystej energii to panele słoneczne. Chodzi tutaj o zagospodarowanie energii, która płynie wprost ze słońca. Niekiedy panele takie widzimy na dachach naszych domów. Pozwalają one zmagazynować dodatkową energię, zarówno elektryczną, jak również cieplną. A gdyby tak cały budynek składał się z paneli słonecznych? Taki budynek by inteligentnie reagował na zmiany pogodowe. Obracał by się w stronę słońca, tak aby najefektywniej zgromadzić energię pochodzącą z naszego słońca.

Energia ekologiczna to coś, co może w sposób znaczący poprawić jakość życia na naszej planecie. Często mówi się o zmianach klimatu. One są możliwe. I to wskutek zarówno aktywności przemysłowej, jak również czynników ponad naszymi głowami. Ziemia przemierza nieznane obszaru kosmosu. Nachylenie osi ziemskiej zmienia się, podobnie jak ułożenie jej orbity wokół słońca. Czynniki kosmiczne mogą wpływać na klimat na naszej planecie i warto o tym pomyśleć.

Główną zaletą ekologicznej energii jest to, że nie zanieczyszcza ona atmosfery. Ale na tym wcale nie koniec. Przede wszystkim słońce, wiatr i woda to niewyczerpalne źródła energii. I choćby dlatego warto wziąć je pod uwagę.

Dodaj komentarz

Powrót na górę