Drony

dronDrony z każdym rokiem zyskują na swej popularności. Kiedyś służące w armii, dziś wdarły się również na rynek cywilny, znajdując zastosowanie w wielu dziedzinach życia począwszy od spełniania funkcji kamerzysty aż po funkcje transportowe.

Czym jest dron?

Dron jest to bezzałogowy statek latający przystosowany do wykonywania różnych zadań. W przeciwieństwie do wojskowych dronów, drony do użytku publicznego nie są wykorzystywane monitorowania ruchu obcych wojsk ani ostrzeliwania ich. Zazwyczaj drony cywilne są wyposażone w kamery lub chwytaki pozwalające przewozić ładunki na daną odległość. Ich zastosowanie można znaleźć wszędzie od monitorowania miejsc trudno dostępnych aż po przewożenie sprzętu medycznego do potrzebujących.

Budowa drona

Drony przeznaczone do wykorzystywania w fabrykach, czy tez magazynach są zbudowane na zasadzie krzyża lub X wyposażonego w śmigła, dzięki, którym unosi się ku górze oraz skręca na boki. Dron przemysłowy składa się głownie z:

– nadajnika oraz odbiornika RC. Jest to aparatura odpowiedzialna za sterowanie dronem z uwagi na ilość silników powinna być zaopatrzona w taką samą liczbę kanałów

– kontrolera lotu. Jest to serce drona odpowiedzialne za prawidłowe zapewnienie stabilności lotu oraz łatwości sterowania.

– silników bezszczotkowych wolnoobrotowych

– regulatorów wysokości

– płytki zasilającej

– bateri Li-pol, im większa moc, tym dłuższy czas lotu

– śmigieł,wielkość w zależności od przeznaczenia

– adaptery do montażu śmigieł

– ramy quadrocoptera

Przy budowie quadrocoptera znaczącą rolę odgrywa jej rama. Z uwagi na tańsze komponenty pod wpływem zderzenia np. z ziemią może zostać uszkodzona, dlatego zaleca się w halach przemysłowych stosować ramy oparte na metalowych przęsłach lub z rurek węglowych

Dron, a przemysł

Coraz częściej drony znajdują zastosowanie w przemyśle oraz w fabrykach, eliminując zagrożenia dla ludzi. Pierwszą funkcja jaka jest stosowana w fabryce jest zdolność rejestrowania obrazu wideo. Dzięki tej funkcji dron może dolecieć do trudno dostępnych miejsc pokazując nam np. uszkodzenia komina, czy zepsucie maszyny. Dron może również pełnić rolę dostawcy, ponieważ w zależności od modelu może również przewozić małe ładunki o określonych parametrach np. części do naprawy maszyny dla mechanika. Wiele potężnych fabryk, czy magazynów widzi drony jako potencjalnego kuriera latającego z korespondencja np. techniczną lub z zamówieniami do konkretnych osób. W miarę postępu i zwiększania się ładowności dronów, będą mogły być stosowane do umieszczania materiałów na wysokie regały lub ściągać je. Może zdarzyć się, że technika umożliwi nabyć, im nowe możliwości. Dron zaopatrzony np. w wiertarkę lub spawarkę wykona napraw z udziałem technika z poziomu 0.

Wady i zalety dronów

Dron ma wiele zalet. Z uwagi na jego prostą budowę jest łatwy w montażu oraz zdolny do przenoszenia na dalekie odległości(wystarczy go rozłożyć). Dron znajduje bogate zastosowanie w coraz to nowych gałęziach naszego życia zaczynając od filmowania imprez, aż po usługi przemysłowe. Niestety, oprócz licznych zalet jest też sporo wad. Wśród nich musimy wymienić słaby szkielet podatny na łatwe zniszczenie, krótko trzymającą przynajmniej na razie baterię oraz drogi koszt samego modelu, co znacząco jak na razie może ograniczyć jego wykorzystanie w przemyśle komercyjnym.

Dodaj komentarz

Powrót na górę