Dron, czyli bezzałogowy statek powietrzny, jest statkiem powietrznym, który nie wymaga załogi na pokładzie w trakcie lotu, jest pilotowany zdalnie albo wykonuje lot autonomicznie. Wykorzystywane były głównie przez siły zbrojne, a ich celem było rozpoznanie i obserwacja. Rozróżnia się jeszcze drony uzbrojone i zdolne do wykonywania działań bojowych. Drony są znane na świecie już od pierwszej wojny światowej.
Wojsko polskie wykorzystuje drony w Afganistanie. Bezzałogowe statki latające są wykorzystywane w badaniach naukowych. Drony takie wykonują takie czynności jak zliczenie populacji fok, pomiar warstwy ozonowej, mierzą grubość lodu. Drony są również wykorzystywane w sektorach cywilnych jak sprzedaż nieruchomości, gdzie agencje nieruchomości korzystają z dronów w celu fotografowania i nagrywania budynków posiadanych w ofercie. Drony wykorzystuje także przemysł telewizyjny i reklamowy.
Państwa zaczynają prawnie regulować sytuację dronów, aby móc kontrolować ich pobyt w powietrzu, co miałoby zapobiec wypadkom. Należy pamiętać, że lot cywilnego drona, gdy jego masa startowa nie przekracza 25 kg są ogólnie dopuszczalne o ile pozostaje w zasięgu wzroku operatora i nie przekracza strefy ruchu wokół lotnisk , bez obowiązku posiadania pozwolenia. Drony są także łatwym celem dla przestępców, wystarczy zakłócenie komunikacji między operatorem i dronem, a następnie wymienić prawdziwy sygnał GPS na sfałszowany. Można bez problemu przejąć drona na własny użytek. Drony są także wykorzystywane przez przestępców, którzy z ich pomocą przejmują pola uprawne np. marihuany. Z ich pomocą można dokonać porwania(innych statków powietrznych czy lądowych), kradzieży czy zdobywać informacje. bezzałogowe pojazdy mogą stanowić zagrożenie dla prywatności, gdyż przykładowo mogą śledzić osobę. Drony mogą służyć celom rekreacyjnym bądź sportowym, mogą także mieć bardziej złowrogie cele, których nie jesteśmy w stanie udowodnić. Drony mogą stanowić zagrożenie dla naszej prywatności. Poza tym dron w nieodpowiednich rękach to zabawka mogąca spowodować niebezpieczny wypadek(np. Dron w okolicach lotniska).
Dron to również urządzenie mogące oferować wiele dobrego, może wspomagać ratowników w dotarciu do miejsc trudno dostępnych, może oferować ochronę budynków rządowych bez konieczności korzystania z pomocy ludzkiej, może pomagać także w takich dziedzinach jak rolnictwo. Niestety sprawa dronów jest skomplikowana, co jeszcze bardziej potęguje brak regulacji prawnej ich dotyczącej. Drony mogłyby być wykorzystywane przez handlowców w celu błyskawicznego dostarczania zakupionych towarów.
Należy pamiętać, że dronem można wykonywać loty do ok. 3km nad powierzchnią ziemi. Warto również wiedzieć, że w przypadku, gdy dron przekracza wagę 25 kilo musi przestrzega , zasad obowiązujących jak dla normalnych statków powietrznych latających w strefie kontrolowanej, musi także posiadać stosowne pozwolenie wydane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W przypadku, gdyby lot dronem miałby być wykonywany bez widoczności z ziemi, musiałby zostać wyposażony w urządzenia do nawigacji i komunikacji(jak transponder czy łączność radiowa ), a także lot realizowany wg planu.