Prasa hydrauliczna należy do grupy urządzeń opartych na wykorzystaniu siły nacisku do zwiększenia ciśnienia w zamkniętym układzie. W naszym życiu mogliśmy spotkać się już z tym urządzeniem lub nawet nie wiemy, że mieliśmy z, nim do czynienia. Obecnie można spotkać ją prawie w każdym urządzeniu jak samochód, podnośniki, czy napęd różnych urządzeń.
Z czego jest zbudowana Prasa hydrauliczna?
Prasa hydrauliczna składa się z dwóch połączonych cylindrów zapełnionych olejem hydraulicznym oraz zamkniętych szczelnymi tłokami. Zazwyczaj w przypadku zespołu cylindrów jeden z nich posiada mniejszą średnicę. Prasa hydrauliczna działa pod wpływem narastającego ciśnienia, które wprowadza tłok w ruch, dzięki czemu wykonuje on swoją pracę. Prasa hydrauliczna działa na zasadzie pompowania przez jeden tłok ciśnienia wprowadzając drugi w ruch.
Gdzie może być wykorzystana prasa hydrauliczna?
Prostą prasę z pompą tłokową stosuje się w układach o niskim stopniu działania nacisków jak np układach hamulcowych samochodów lub w hydraulicznych podnośnikach. W przypadku pras z pompami zębatymi korzysta się z nich w przypadkach dużych nacisków o masie sięgającej do kilku tysięcy ton np w stoczniach. Prasa hydrauliczna znajduje się w każdym urządzeniu opartym na działaniu siłowników hydraulicznych. Dzięki precyzyjnemu sterowaniu oraz trwałości, prasa hydrauliczna jest stosowana w wielu technicznych dziedzinach. Prasa hydrauliczna jest stosowana w wielu przypadkach jak:
– jako hamulec hydrauliczny w pojazdach samochodowych,
– jako główny napęd w obrabiarkach, wtryskarkach i wielu innych urządzeniach tego typu,
– w obróbce plastycznej metali,
– w brykieciarkach,
– w produkcji fornirów,
– w badaniach na wytrzymałość skał,
– jako podnośniki w wielu urządzeniach
– na złomowiskach jako zgniatarka metali.