Najczęstsze przyczyny awarii sprzętu rolniczego

Najczęstsze przyczyny awarii sprzętu rolniczego

Każda awaria sprzętu uderza jego użytkowników po kieszeni. Są one szczególnie dotkliwe dla rolników, którzy znajdują się w intensywnym dla siebie okresie pracy. Poniżej opiszemy kilka najczęstszych awarii sprzętu rolniczego, sprawdzimy ich przyczyny i zobaczymy, jak im zapobiegać.

Nieczytanie instrukcji obsługi

Mogłoby się wydawać, że jest to problem, który dotyczy użytkowników innego rodzaju sprzętu. Jednak – jak pokazują badania – z powodu braku zapoznania się z instrukcją obsługi trudności z prawidłowym działaniem urządzeń mogą mieć również rolnicy. Czytanie instrukcji obsługi jest ważne z kilku powodów. Dzięki niej dowiemy się, jak dostosować sprzęt rolniczy do naszych potrzeb, a także jakie jego części sprawdzić jeszcze przed wyjazdem w pole. Wielu właścicieli nowych maszyn pomija ten krok myśląc, że działanie danej maszyny nie może różnić się od innych, z którymi mieli do czynienia do tej pory.

Przeczytanie instrukcji obsługi pozwoli nam również oszczędzić sporo czasu. Napotykając problem z działaniem maszyny lepiej jest w pierwszej kolejności zajrzeć do instrukcji, gdyż to właśnie w niej znajdziemy – z dużym prawdopodobieństwem – wszystkie potrzebne nam informacje, które umożliwią nam skalibrowanie maszyny według swoich potrzeb.

W wielu instrukcjach obsługi poruszony jest również temat najpopularniejszych awarii sprzętu i temu, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Dzięki nim nawet właściciel sprzętu może rozwiązać problem z awarią maszyny – bez konieczności składania reklamacji, czy proszenia o pomoc specjalisty.

Nieprawidłowa konserwacja

To kolejny najczęstszy powód awarii sprzętu rolniczego. Bardzo ważne jest właściwe używanie smaru w maszynie, jak również sama regularność działań podejmowanych w tym kierunku. Właściciele maszyn rolniczych mogą ominąć drobny element, który wymaga smarowania, co może w znacznym stopniu podwyższyć ryzyko wystąpienia awarii. Powodem takiego przeoczenia jest niezapoznanie się z instrukcją obsługi pojazdu.

Innymi powodami awarii związanymi z nieprawidłową konserwację sprzętu są:
– brak regularnego sprawdzania prawidłowego działania skrzyni biegów,
– brak wymiany pasków, kiedy dają już pierwsze oznaki zużycia.

Pamiętajmy również, że sprawność maszyny należy sprawdzać zawsze przed wyruszeniem w pole.

Słabe przewodzenie sygnałów elektrycznych

To kolejny bardzo częsty powód awarii sprzętu rolniczego. Jest on niejako powiązany z regularną jego konserwacją. Wystarczy, że zadbamy o czystość w miejscach, gdzie znajduje się elektryka. Wycierajmy je z kurzu i brudu, który łatwo osiada w tych okolicach. Oczyszczanie możemy przeprowadzać z pomocą wilgotnej szmatki, jednak bardziej odpowiednie do tego celu będzie wykorzystanie skompresowanego powietrza. Woda może mieć niepozytywny wpływ na całą elektrykę znajdującą się w maszynie.

To zaledwie kilka przykładów przyczyn awarii przed jakimi najczęściej stoją rolnicy. Jak widać w większości przypadków możemy im zapobiec. Wystarczy jedynie dobrze poznać swoją maszynę i otoczyć ją odpowiednią „opieką”.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona hydramet.pl.

Dodaj komentarz

Powrót na górę