Granit

stones-957666_1280Granit jest skałą głębinową, która składa się głównie z kwarcu, skaleni oraz biotytu. Z tego względu ma on właściwości, przez które jest pożądany w przemyśle. Dodatkowo wiele lokalnych odmian tego kamienia jest bardzo ładna, co znacznie rozszerza możliwości jego zastosowania.
Z granitu można wykonać różnego rodzaju ozdoby i dekoracje, które upiększą parki lub prywatne ogrody. Mogą to być figury, fontanny czy chociażby kamienne meble, na przykład ławy. Z roku na rok kamień ten znajduje coraz więcej zastosowań i pozostaje w centrum zainteresowania specjalistów od architektury ogrodów.
Nawierzchnie zewnętrzne, takie jak płyty chodnikowe czy kostka, także mogą być wykonane z granitu. Można także użyć kilku odmian barwnych skały dla uzyskania ciekawego efektu mozaiki w naszym ogrodzie. Dobrze wygląda także w towarzystwie elementów wykonanych z innych skał. Z granitu wytwarza się także elementy ogrodzeń czy murki oporowe.
Granitowe płyty wykorzystuje się czasem także do ozdobienia ścian. Można spotkać tak wyłożone powierzchnie chociażby w bankach, centrach konferencyjnych czy urzędach. Czasem stosuje się ten kamień również do produkcji parapetów, a nawet blatów meblowych i zlewozmywaków.
Jest to materiał łatwy w utrzymaniu w czystości, bardzo odporny na uszkodzenia, trwały mimo różnych działających na niego warunków atmosferycznych a do tego niepalny. Dodając do tego jego walory estetyczne, na pewno warto przemyśleć użycie granitowych elementów w naszym domu lub ogrodzie, nawet jeśli wiązałoby się to ze zwiększeniem kosztów budowy czy remontu.

Dodaj komentarz

Powrót na górę