Druk igłowy i atramentowy – wady i zalety obu rozwiązań

W firmach oraz domach prywatnych najczęściej używa się drukarek laserowych lub atramentowych. Natomiast w urzędach i sklepach spotkać można drukarki igłowe. Czym się one charakteryzują?

Wady i zalety druku igłowego

Druk ten jest niezbyt szybki, jego jakość pozostawia trochę do życzenia, a sam sprzęt jest dość hałaśliwy. Jednak wady te wynagradzają liczne zalety tego rodzaju druku, do których zaliczyć można:
– niski koszt eksploatacji: kasety oraz taśmy barwiące dostępne są w niskich cenach (i można je bez problemu znaleźć),
– wysokiej jakości kasety barwiące produkowane są także w Polsce (są naprawdę dobrej jakości),
-trwałość druku – nie ma tutaj obawy przed „znikającą” fakturą albo paragonem (co zdarza się z wydrukiem na papierze termo czułym),
– niezawodność i trwałość drukarki – przy poprawnej jej eksploatacji,
– najnowsze drukarki igłowe mogą drukować w kolorze, a szybkość ich pracy dochodzi do 1500 znaków na sekundę,
– druk igłowy może odbywać się na nietypowych powierzchniach, np. na papierze wielowarstwowym, tekturze (2 mm), czy papierze rolkowanym (do drukowania długich plików – z zachowaniem ich ciągłości),
– drukarek igłowych można używać także z papierem samokopiującym, uzyskując jednocześnie kilka odbitek. Jest to przydatne w czasie druku recept, biletów czy faktur.
Jeśli chodzi o ceny drukarek igłowych to wahają się one od 500 do 2500 złotych. Sprzęty te różnią się wtedy rozwiązaniami technicznymi. Mimo tego, że koszt ich zakupu jest wyższy niż innych typów drukarek, to różnica ta szybko się zwraca – dzięki niskim kosztom eksploatacji drukarek igłowych. Dzięki wszystkim tym zaletom to (mimo swoich wad) drukarki igłowe dalej pozostają w użytku, szczególnie tam, gdzie stawia się na oszczędność i wydajność pracy.

Drukarki atramentowe

Ten rodzaj sprzętów do swojej pracy wykorzystuje różnokolorowe tusze. Do korzyści płynących z użytkowania tego rodzaju drukarek zaliczyć można ich cenę (która jest niższa niż np. drukarek laserowych) –
jest to związane z niskimi kosztami ich produkcji. Podobnie ma się również z niższymi kosztami wydruku jednej strony. Do tego drukarki atramentowe nie muszą się nagrzewać przed rozpoczęciem pracy i są od razu do niej gotowe. Zaletami są tutaj również:
– cicha praca sprzętu,
– wysoka wydajność,
– dobra jakość wydruku czarno-białego i w kolorze,
– duża ilość pamięci wewnętrznej,
– łatwość wymiany kartridży (to znaczy pojemników z tuszem).
Warto także dodać, ze drukarki atramentowe są dobrym narzędziem do drukowania zdjęć. Obecnie szeroka grupa producentów posiada w swojej ofercie specjalistyczne drukarki fotograficzne (i dedykowane im odpowiednie tusze). Sprzęty te, oczywiście w połączeniu ze specjalnym papierem, potrafią dawać naprawdę zachwycające rezultaty. Jeśli chodzi zaś o wady drukarek atramentowych, to można wśród nich wymienić:
– częste usterki części mechanicznych,
– wysoki koszt materiałów eksploatacyjnych,
– najlepszą jakość wydruku uzyskuje się na papierze firmowym danej drukarki.
W związku z tym, każdy powinien samodzielnie zrobić bilans zysków i strat – wybierając drukarkę, która będzie w pełni odpowiadała jego potrzebom.

Dodaj komentarz

Powrót na górę