Drewno

str 6-7 opow biblijne .jpg drewnoDrewno to bardzo ważny, jeżeli nie najważniejszy surowiec naturalny. Dostępne praktycznie na całym świecie, od tysięcy lat jest wykorzystywane przez gatunek ludzki. Z drewna powstawało wszystko – od koralików, poprzez instrumenty muzyczne, aż po mosty i wielkie domy.

Dawniej z drewna budowano nawet kościoły, dopóki nie zaczęto używać kamienia. Budynek z drewna wznieść jest stosunkowo łatwo. Dużo trudniej o niego dbać, aby nie uległ zniszczeniu pod wpływem wilgoci czy szkodników takich jak korniki i inne larwy żywiące się drewnem. W zamierzchłych czasach bardzo często miały też miejsce pożary, a wiadomo, że w pożarze drewno pali się bardzo łatwo i szybko. Dlatego akurat w budownictwie trzeba było zastąpić je różnymi solidniejszymi surowcami, jednak dziś drewno wraca do łask. Jesteśmy uzbrojeni w nowoczesne metody budowania i zabezpieczania drewnianych budynków, które są nie tylko ładne, ale także ekologiczne, ciepłe i przytulne.

Choć drewno nie jest już głównym surowcem budowlanym, nadal jest najpopularniejszym materiałem do produkcji mebli. Nie tylko lite drewno, ale też wszelkiego rodzaju pochodne, takie jak płyty wiórowe, sklejki czy nawet tektura, są szeroko wykorzystywane w przemyśle meblowym. Z nich powstają piękne szafki, stoły i krzesła. To meble drewniane, a nie plastikowe, należą do najbardziej ekskluzywnych, a co za tym idzie – najbardziej pożądanych elementów wyposażenia sypialni, salonów i kuchni na całym świecie. Fronty szafek rzeźbione w dębie robią zupełnie inne wrażenie niż takie same wzorki wytoczone w plastiku. Ludzie od pokoleń cenią sobie dekoracyjną wartość drewna i potrafi,ą nadawać mu przedziwne formy i kolory dzięki rozwijającym się technikom stolarskim i lakierniczym.

Drewno nadal pozostaje też bardzo wdzięcznym materiałem dla wszelkiej maści majsterkowiczów – łatwo je formować, łączyć poszczególne kawałki ze sobą zarówno za pomocą śrub, jak i klejów. Drewno elastyczne można wykorzystać do robienia np. łuków, a drewno bardziej twarde i sztywne – jako tworzywo na ławki czy altany w ogrodzie. Zastosowań jest mnóstwo. Przy odrobinie wprawy o z użyciem odpowiednich narzędzi, z drewna można zrobić praktycznie wszystko, o ile nie zamierzamy tego czegoś palić. Nawet na wodę można uodpornić drewno dzięki impregnowaniu w specjalnych substancjach. Z desek i belek budowano kiedyś – i buduje się nadal – od małych tratew po kilkudziesięciometrowe żaglowce. Pierwszą „poważną” zabawką małych chłopców jest często młotek i gwoździe, by mogli łączyć ze sobą deseczki i listewki. To bardzo dobrze robi intelekt młodych ludzi na pewnym etapie rozwoju. Samodzielne poznawanie i odkrywanie właściwości różnych materiałów jest w dzieciństwie bezcennym czasem, a drewno nadaje się do tego wyjątkowo dobrze.

Innym ważnym zastosowaniem drewna jest produkcja papieru. Nie ulega wątpliwości, że bez papieru nie byłoby cywilizacji na takim poziomie, jaki mamy dziś. Choć powoli kartki, zwitki i papierki są zastępowane przez cyfrowe zapisy, to jednak przez stulecia były kluczowym elementem życia codziennego i komunikacji.

Dodaj komentarz

Powrót na górę