Zegarki – krótka charakterystyka ich poszczególnych części

Zegarki – krótka charakterystyka ich poszczególnych części

Zegarek wydaje się być urządzeniem dość prostym. Kiedy jednak chce się go kupić, okazuje się, że tak naprawdę niewiele wie się o jego specyfice oraz o tym, co można wybrać. Warto więc dowiedzieć się najważniejszych rzeczy.

Tarcza, czyli „serce” zegarka

Modele klasyczne wykonane są w kolorach: białym, srebrnym i ecru, ponieważ są nie tylko eleganckie, ale i bardzo praktyczne, gdyż dobrze widać na nich wskazówki. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się tarcze w kolorze czarnym – stosuje się je często w modelach sportowych. Oczywiście spotkać można także tarcze granatowe czy grafitowe. Zegarki na formalne okazje, jeśli chodzi o ich tarcze, powinny być:
– minimalistyczne,
– bardzo czytelne,
– bez lumy na wskazówkach i indeksach,
– bez zbędnych wzorów,
– bez wycięć (np. ukazujących mechanizm).
Natomiast w sytuacjach mniej formalnych, w życiu codziennym, panuje dużo większa dowolność. Tarcze mogą być wtedy naprawdę wzorzyste i ozdobne. W każdym modelu zegarka, pod tarczą, znajduje się jego mechanizm. Tarcza przykryta jest zawsze szkiełkiem. W najlepszych modelach robi się je ze szkła szafirowego lub mineralnego, natomiast w tych tańszych z pleksi albo plastiku.

Czym jest koperta?

Kolejną, bardzo ważną częścią zegarka, jest koperta – to znaczy zewnętrzna obudowa, chroniąca cały jego mechanizm. Jej kolor zazwyczaj dobiera się do noszonej biżuterii. Przede wszystkim do obrączki, pierścionka, spinek do krawata i mankietów czy klamry paska do spodni. Najpowszechniej wykorzystywane kolory to srebro i złoto. Jeśli zaś chodzi o materiały używane do wykonywania kopert, to są one bardzo różnorodne. Można wśród nich wymienić:
– ceramikę,
– tworzywa sztuczne – plastik lub kauczuk,
– metale – aluminium, mosiądz, stal, tytan,
– metale szlachetne – platynę, pallad, srebro, złoto,
– różnego rodzaju imitacje – np. powłoki PVD, czy mosiądz lub stal: chromowane, złocone lub posrebrzane.
Oprócz materiału wykonania, koperty zegarków różnią się także kształtami. Są to kształty takie jak: okrąg, elipsa, prostokąt, sześciokąt i
cushion. Ten ostatni kształt przypomina poduszkę i posiada wyraźne uszy do mocowania paska (które silnie się wyróżniają).

 

 

Zegarki i ich mocowane do ręki

Oczywiście dwa podstawowe rozwiązania w tym zakresie to paski i bransolety. Do najbardziej formalnych należą paski skórzane, wykończone drobnym ściegiem (pasującym barwą do skóry). Co ważne – gruba i kontrastująca kolorystycznie nić obniża stopień formalności zegarka. Mniej pasującym do formalnych ubiorów rozwiązaniem jest natomiast bransoleta. Pasuje ona bardziej do garnituru sportowego (u mężczyzn) i nieformalnych spotkań i ubiorów (u kobiet). Bransoletę tworzy się z połączonych ogniw – zrobionych zazwyczaj z tego samego materiału co koperta. Tego typu zegarki mogą znacznie się od siebie różnić, ponieważ ogniwa posiadają często różny rozmiar, kształt, mogą mieć też inny sposób łączenia. Paski zaś mogą być wykonywane z różnych materiałów: ze wspomnianej wcześniej skóry, ale także z silikonu albo kauczuku, czy z taśm nylonowych. Wybór zegarka – i poszczególnych jego części – zależy od tego, kiedy i jak zamierza się go nosić. Sytuacje formalne i nieformalne rządzą się bowiem w tym wypadku własnymi prawami.

Dodaj komentarz

Powrót na górę