szkloJednym z ważnych materiałów towarzyszącym nam od wieków jest szkło. Już w czasach starożytnych wytwarzano pierwsze tafle szklane, które miały spełniać w domach, czy pałacach funkcję ochronną przed niesprzyjającą aurą oraz chroniącą domy przed wyziębieniem. Wszędzie można znaleźć wiele definicji na temat szkła zawierających informacje czym jest lub jak powstaje. Niektóre teorie głoszą, że szkło jest cieczą, która poniżej temperatury krystalizacji znajduje się w stanie ciekłym. Obrońcy tej teorii za przykład podają nierównomierne grubości szyb w starych kościołach. Te teorie są jednak błędne, ponieważ szkło jest mimo swej płynności całkowicie substancją stałą, a nierównomierne grubości szyb spowodowane są wytwarzaniem starą techniką, która nie była pozbawiona wad.

Z czego powstaje szkło?

Szkło tradycyjne powstaje w hutach szkła z piasku kwarcowego wzbogaconego o dodatki w postaci węglanu sodu, węglanu wapnia oraz topiki takie jak tlenek boru oraz tlenek ołowiu. W produkcji szyb kolorowych dodaje się jeszcze dodatkowo pigmenty barwiące jak np. mangan, czy kadm. Produkując szkło, następuje mieszanie wszystkich składników w piecu rozgrzewanego do temperatury 1300 °C, w którym następuje ich przetopienie w masę płynną, która po zastygnięciu będzie tworzyć szkło. W produkcji szkła barwionego stosuje się również oprócz podstawowych składników jeszcze barwniki, które stanowią o zabarwieniu szkła. Możemy, więc wyróżnić:

szkło żółte, powstaje wskutek dodania kadmu i siarki,

szkło czerwone, powstaje w skutek dodania związków koloidalnych cząstek złota,

szkło niebieskie powstaje z połączenia masy szklanej z kobaltem,

szkło zielone zawiera związek żelaza lub chromu,

szkło fioletowe powstaje przez dodanie do masy manganu.

Jak wytwarza się szkło?

Produkcja szkła w ciągu wieków zmieniała się. Zaczynając od wydmuchiwania bańki którą się spłaszczało i rozciągało w gotowe tafle, aż po wylewanie płynnego szkła za pomocą metody float, czyli wylewaniu gotowej masy po powierzchni cyny.

Podział szkła

Szkło możemy podzielić na wiele rodzajów. Wytworzone szkło różni się od siebie w zależności od przeznaczenia oraz surowców wzbogacających. Wśród szkła możemy wyróżnić więc:

szkło kwarcowe

szkło jenajskie

szkło budowlane

szkło sodowe

szkło sodowo – potasowe

szkło optyczne

szkło ołowiowe

Szkło w przemyśle

Szkło stanowi podstawowy surowiec wielu dziedzin gospodarczych. W przemyśle zazwyczaj szkło wykorzystuje się do produkcji szyb montowanych w domach, fabrykach oraz samochodach i innych urządzeniach. Materiał szklany jest też głównym surowcem w produkcji opakowań jak, choćby butelki do napojów. Dosyć często z powodów dużej modalności płynnego szkła i dużej ilości barw bardzo często stosowane jest przez grono artystów zajmujących się jego dmuchaniem.

Dodaj komentarz

Powrót na górę