metal-plate-vector-background_23-2147490438Metale należą do grupy pierwiastków chemicznych. W porównaniu do innych, zawierają w swoim składzie elektrony swobodne, czyli niezwiązane. Wiele z metali posiada unikalne właściwości, które wykorzystywane są przez nas już od czasów starożytnych. W układzie okresowym Mendelejewa stanowią większość pierwiastków. Metale można podzielić na kilka grup posiadających cechy wspólne:

metale alkaiczne,

metale ziem alkaicznych,

metale przejściowe,

metale ziem rzadkich.

Metale występują w przyrodzie głównie w postaci rud, które pod wpływem różnego rodzaju procesów metalurgicznych zostają przerobione na czysty metal.

Metal i jego właściwości

W większości przypadków, metale posiadają wiele cech wspólnych, które pozwalają na ich łączenie. Wśród nich możemy wyróżnić następujące cechy:

– bezwonność

– stały stan skupienia w pokojowej temperaturze, za wyjątkiem rtęci,

– wysoka temperatura topnienia,

– bardzo dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne,

– połyskliwa gładka powierzchnia,

– wysoka skłonność do wiązania związków chemicznych,

– duża możliwość modelowania.

Zastosowanie metali

Metal w zależności od typu może być stosowany w wielu procesach technologicznych. Najbardziej popularny metal, żelazo stosuje się w produkcji wielu sprzętów z różnych dziedzin przemysłowych. Zaczynając od produkcji samochodów, a na łyżkach stołowych kończąc. Żelazo sprawdza się w każdym z przemysłów. Jest to metal pochodzenia rudowego. Jest metalem odnawialnym z uwagi na ponowne przetworzenie zużytych elementów metalowych przez ponowny proces metalurgiczny. Kolejny metal stosowany w produkcji,to aluminium. Obok żelaza jest to drugi najpopularniejszy z metali. W produkcji, aluminium jest wykorzystywane przez wiele zakładów, w tym szczególnie przez przemysł browarniczy w formie puszek. Na tle innych metali największym poważaniem cieszy się złoto. Dosyć często było stosowane jako środek płatniczy oraz do wyrobu biżuterii. Dziś pełni niezmiennie te same funkcje. W produkcji złoto wykorzystuje się z uwagi na jego silne przewodnictwo w stykach wielu urządzeń. Nie zastąpione jest nadal w przemyśle jubilerskim jako główny surowiec w produkcji wyrobów jubilerskich. W wielu przypadkach metale są łączone ze sobą w stopy, w celach uzyskania zazwyczaj najmocniejszego surowca lub połączeniu kilku właściwości dwóch metali. Jednymi z najbardziej popularnych stopów są mosiądz, który powstaje ze stopu miedzi i cynku oraz brąz, powstały w skutek stopu miedzi z cyną.

Dodaj komentarz

Powrót na górę