Jak zarabiać na nieruchomościach?

Zakup nieruchomości w większości przypadków wiąże się potrzebą posiadania lokum na własny użytek mieszkaniowy. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Spora liczba zainteresowanych nabyciem lokali traktuje je jako inwestycję i sposób na późniejsze zarabianie pieniędzy.

Wynajem nieruchomości

Osoby, które posiadają możliwość nabycia mieszkania, często mają w planach jego wynajęcie. Trzeba przyznać, że jest to zdecydowanie najpowszechniejsza opcja inwestycji związanych z nieruchomościami. Całość wymaga przemyślenia odnośnie lokalizacji, która może mieć wpływ na późniejsze znalezienie najemcy i wynegocjowanie odpowiedniej ceny. Często istotny w tej kwestii jest także fakt, czy lokum pochodzić będzie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Warto na marginesie przypomnieć, że wynajem nie dotyczy jedynie mieszkań, ale również lokali usługowych.

Nieruchomości mogą być wynajmowane na dłuższy okres, jak również krótkoterminowo (np. na kilka dni). Większość propozycji dotyczy całego mieszkania, jednak często o wiele bardziej dochodowe jest zaproponowanie pojedynczych pokoi, co sprawdza się choćby wtedy, gdy zainteresowanymi ofertą są np. studenci. W takim wypadku mieszkanie powinno mieć jednak odpowiedni metraż i układ, pozwalający na tego typu podział lokalu na kilku lokatorów.

Odprzedaż

Sam fakt nabycia lokum niekoniecznie musi wiązać się z użytkowaniem lub wynajęciem go. Często inwestycja polega na dokonaniu zakupu mieszkania w bardzo atrakcyjnej cenie, a następnie wyremontowaniu go i wystawieniu na sprzedaż. Zwykle dotyczy to lokali, których stan techniczny nie był najlepszy, co przełożyło się na niski koszt nabycia. Odnowienie takiej nieruchomości wymaga co prawda dodatkowych nakładów finansowych, jednak daje również szansę na spory zarobek przy jej późniejszej odsprzedaży. Trzeba jednak dobrze orientować się na rynku mieszkaniowym i pamiętać, że konieczna jest dokładna analiza wszystkich kosztów związanych z remontem, aby być mieć gwarancję, że cały proces będzie opłacalny.

Podnajem

Ta forma inwestowania nie dotyczy co prawda właścicieli mieszkań, jednak jest również jedną z metod zarabiania na nieruchomości. Nie mogąc pozwolić sobie na zakup lokum, wystarczy je od kogoś wynająć, a następnie znaleźć osoby chętne na podnajem za wyższą cenę – różnica obu stawek stanowić będzie w tym przypadku zysk. Należy mieć jednak na uwadze, że nie jest to możliwe bez uzyskania zgody właścicieli nieruchomości. Najbardziej dochodowym rozwiązaniem jest w tym przypadku długoterminowe wynajęcie połączone krótkoterminowym podnajmowaniem mieszkania lub pojedynczych pokoi.

Dodaj komentarz

Powrót na górę