Barwniki i lakiery

na=20strone=203_1Ludzie od najdawniejszych czasów próbowali ozdabiać tkaniny, ceramikę i swoje domy pięknymi kolorami. Barwniki i farby towarzyszą nam przez cały rozwój naszej cywilizacji – dzisiaj również pełnią nieocenioną funkcję dekoracyjną i ochronną. Ale rozwinęły się i unowocześniły.

Do dziewiętnastego wieku człowiek skazany był jedynie na barwniki pochodzenia naturalnego. Dopiero przemysłowa rewolucja i syntetyczne substancje spowodowały, że w dziedzinie farb poczyniliśmy milowy krok do przodu. Pierwszym prawdziwie syntetycznym barwnikiem była niebieska farba wyprodukowana z substancji smołopochodnych. Zainteresowało to przemysł i w niedługim czasie z soli wodorotlenków uzyskano wiele nowych barwników zasadowych. Służyły one do barwienia tkanin wełnianych, gdyż na włóknach roślinnych nie wykazywały się odpowiednią trwałością. Dalej było już z górki – pojawiały się szybko barwniki substantywne, które już radziły sobie z bawełną i cała masa innych rozwiązań z pogranicza przemysłu i chemii.

Farby dla odmiany to substancje powstające ze zmieszania pigmentu z nośnikiem. Nośnik to najczęściej ciesz pozwalająca na równomierne rozprowadzenie barwnika po powierzchni pokrywanego elementu i stworzenie warstwy, w której cząsteczki pigmentu zostaną trwale związane po jej wyschnięciu. To właśnie od nośnika zależą w głównej mierze fizyczne właściwości konkretnej farby. Cieczą używaną w roli nośnika może być zwykła woda – tak jest w przypadku farb emulsyjnych. W farbach i emulsjach olejnych – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystano zmieszanie pigmentu z olejem, bardzo często jest to żywica syntetyczna. W ich produkcji konieczne jest jednak stosowanie silnych rozpuszczalników takich jak benzyna czy terpentyna. Bywa również, że w składzie znajduje się domieszka innych substancji zwanych suszkami. Po nałożeniu farby, reagują one z tlenem atmosferycznym i przyspieszają proces schnięcia i utrwalania farby. Nieco inną kategorią są lakiery bezbarwne – nie zawierają one pigmentów a jedynie pokrywają malowaną powierzchnię połyskującą warstwą ochronnej żywicy. Nośnikiem dla barwnika może być również alkohol. Lakiery spirytusowe cechują się bardzo szybkim odparowaniem i tym samym bardzo dużą prędkością wysychania.

Lakiery i barwniki mają zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Nadają kolory tkaninom i skórom, maluje się nimi karoserie samochodów i zabezpiecza wiele powierzchni narażonych na korozje. To unikalne połączenie funkcji sprawia, że lakiery są wszędobylskie i bardzo potrzebne w obecnym świecie. Bez nich obecny świat byłby szary i nijaki, niemal skazany jedynie na naturalne barwy materiałów i surowców. Dzięki farbom otrzymujemy możliwość upiększania praktycznie każdej rzeczy produkowanej w fabrykach i zapewniają nam bezpieczne korzystanie z ładnych oraz niekorodujących mostów lub wiaduktów.

Do dzisiaj korzysta się jeszcze z wielu barwników naturalnych na bazie sadzy, tlenków metali czy substancji organicznych. Ale niezależnie od tego czy są one naturalne czy sztuczne, otaczają nas z każdej strony i w każdej dziedzinie życia.

Dodaj komentarz

Powrót na górę